DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

En sağlıklı üç makarna çeşidi

Makarna severlere müjde… Artık bir tabak makarna yediğiniz için kendinizi suçlu hissetmenize gerek kalmayacak.

Yayınlanma Tarihi :
En sağlıklı üç makarna çeşidi

Makarna kanıtlanmış bir ruh hali yükselticidir ve hepimiz mutluluğun sağlığı iyileştirebileceğini biliyoruz.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, mükemmel bir makarnanın insanları mutlu ettiğini ve en sevilen şarkıyı duymaya benzer şekilde olumlu anıları ve tepkileri aktif olarak teşvik ettiğini buldu.

Ancak karbonhidrat içeriği sebebiyle makarna, hızlı kilo alımına yol açan bir yemek olarak görülüyor. Geleneksel makarnanın un bazlı olması nedeniyle insanlar bu yiyeceği “boş kalori” olarak görebilir ancak karbonhidratlar aslında insan vücudu için önemli bir enerji kaynağıdır ve çok sayıda fayda sağlayabilir.

Bununla birlikte içeriğinde un olmayan belirli makarna türleri lif açısından zengindir ve bu da onları zayıf kalmak isteyenler için daha iyi bir seçim haline getirir. Yüksek lifli makarna, enerjinin daha yavaş salınmasını sağlayarak tokluk hissini destekler.

New York Post’un haberine göre, bu üç makarna çeşidi de formunuzu korumanıza yardımcı olurken aynı zamanda kan şekerinizin ani yükselmesine de engel oluyor. 

1. KIRMIZI MERCİMEKLİ MAKARNA

Kırmızı mercimekli makarna lif açısından zengindir, harika bir demir kaynağıdır ve günlük folat ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar.

Beslenme uzmanı ve Candida Diyeti’nin yaratıcısı Lisa Richards, SheFinds’a, “Kırmızı mercimekli makarna, diyet lifi açısından zengindir. Lif bakımından zengin gıdalar tokluk hissini artırarak aşırı yeme ve öğünler arasında atıştırma olasılığını azaltır.” dedi.

2. KELP ERİŞTE

Besin değeri yüksek deniz yosunlarından elde edilen kelp erişteleri düşük karbonhidratlı, düşük kalorili ve doğal olarak glütensizdir. Ayrıca sağlıklı bir miktarda kalsiyum, magnezyum ve demir içerir.

Yosun eriştesi aynı zamanda sağlıklı tiroid fonksiyonunu destekleyen, metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olan ve kilo kaybına katkıda bulunan bir mineral olan iyotun da iyi bir kaynağıdır.

3. KONJAC KÖKÜ MAKARNASI

Bu makarna, aynı zamanda shirataki eriştesi olarak da biliniyor. Kilo verme uzmanı Dr. Andrea Maxim, SheFinds’a, konjac kökü makarnasını piyasadaki en sağlıklı, düşük karbonhidratlı, yüksek lifli makarna olarak gördüğünü söylüyor.

Konjac bitkisinden yapılan bu makarna doğal olarak yüksek oranda glikomannan içerir. Bu çözünür lif suyu emer ve bağırsakta genişleyerek diyet yapanların daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olur.

Bu makarnada bulunan viskoz lif, sağlıklı sindirimi ve vücut ağırlığını korumaya yardımcı olan bağırsak florasını besleyen bir prebiyotik işlevi görür.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP