DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kahve gerçekten kilo vermeye yardımcı mı?

Yapılan bir çalışma, kahvedeki kafeinin metabolizma hızını artırdığını ve vücudunuzun yağ yakma hızını artırdığını buldu. Başka bir küçük çalışma da, kafein tüketmenin kalori yakımında %13, yağ yakımında ise iki kat artışa yol açtığını tespit etti.

Yayınlanma Tarihi :
Kahve gerçekten kilo vermeye yardımcı mı?

Kahvenin metabolizmayı hızlandırması, çeşitli kahve diyetlerinin de popülerleşmesine yol açıyor. Uzmanlar son zamanlardaki kafein bazlı diyet, 7 saniyelik kahve açığı ve sade kahve diyeti gibi seçenekleri uygulayan birçok insan olduğunu söylüyor.

İşte kalori açığı oluşturabilecek ve metabolizmanızı hızlandırabilecek kahve diyetleri…

7 SANİYELİK KAHVE AÇIĞI

7 saniyelik kahve açığı, viral bir kilo verme tekniği olarak biliniyor. Bu teknikte, aç hissettiğiniz andan itibaren yedi saniye içinde, özel takviyelerle tatlandırılmış bir fincan kahve içmeniz gerekiyor.

Yöntemin savunucuları, hızlı kahve alımının vücudu kandırarak tokluk hissine yol açtığını, iştahı bastırdığını ve kilo kaybına yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Real Nutrition’ın kurucusu ve yöneticisi Amy Shapiro, First For Women’a, “Kahvenin kendisi kilo vermenize yardımcı olabilir çünkü metabolizmanızı hızlandırır ve iştah bastırıcı görevi görür.” dedi.

7 saniyelik açık, açlık hormonları ile kafein alımı arasındaki ilişkiye dayanıyor. Savunucularına göre, sade kahve içmek adrenalin ve dopamini uyararak iştahı bastırıyor. Amacı, yemek yeme dürtüsüyle mücadele etmek için kahve tüketiminizi zamanlamaktan geçiyor.

TEK FİNCAN KAHVE DİYETİ

İkinci diyet, bir fincan kahvenin kilo kaybı için etkili olduğunu söyleyen kolay bir yaklaşımdır. Kahve diyeti, uygulayanların sade kahve tüketimini artırarak ve kalori alımını kısıtlayarak hızlı bir şekilde kilo verecekleri fikrini destekliyor.

Dr. Bob Arnot’un “Kahve Severlerin Diyeti” kitabı ise meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve sınırlı miktarda işlenmiş gıdalar açısından zengin bir beslenmenin yanı sıra günlük rutininize birkaç fincan kahve eklemenin, metabolizmayı hızlandırabileceğini, açlığı frenleyebileceğini ve herkese kilo verme yolculuğunda yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

ÜÇ FİNCAN KAHVE DİYETİ

Uygulamanın kolay olduğu bir diğer diyet ise, günde üç fincan şekersiz ve sütsüz kahve içmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu savunuyor.

Harvard’dan T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu, günde dört bardak kahvenin vücut yağını yaklaşık %4 oranında azaltabildiğini ortaya çıkardı.

Araştırmalar, kahvenin vücut ağırlığını, vücut yağını ve VKİ’yi azaltabileceği iddiasını destekliyor. New York Post’un haberine göre kahve, yağ yakımını artırdığı ve karbonhidratların emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceği gösterilen klorojenik asit içerir.

Kahve tüketimi çeşitli diğer sağlık yararlarıyla bağlantılıdır. Örneğin ciddi hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Düzenli tüketimi; Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, tip 2 diyabet ve belirli kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskinin azalmasıyla ilişkilendiriliyor.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP