DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Araştırma: Gençlerde artan kanser oranları endişe yaratıyor

Gençler arasında kolorektal kanseri artış gösterirken uzmanlar bunun sorumlusunun yanlış uygulanan diyetler olabileceğine dikkat çekiyor.

Yayınlanma Tarihi :
Araştırma: Gençlerde artan kanser oranları endişe yaratıyor

ABD’li bilim insanları, yağ oranı yüksek ve lif oranı düşük diyetlerin, sindirim sisteminde erken başlangıçlı kolorektal kanser riskini artıran değişiklikleri nasıl tetikleyebileceğini inceliyor.

Ohio Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, bu tip diyetin mide-bağırsak sisteminizdeki hassas bakteri dengesini bozarak hücreleri daha hızlı yaşlandıran ve onları kansere karşı daha savunmasız hale getiren iltihaplanmaya yol açabileceğini söylüyor.

Bilim insanları, bulgularını hafta sonu Chicago’daki Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin yıllık toplantısında sundular.

Araştırmacılar erken başlangıçlı kolorektal kanseri olan kişilerin biyolojik olarak kronolojik yaşlarından ortalama 15 yaş daha yaşlı olduklarını buldu. Geç başlangıçlı kolorektal kanser hastaları benzer biyolojik ve kronolojik yaşlara sahipti.

Biyolojik yaş, hücrelerinizin, dokularınızın ve organlarınızın kaç yaşında olduğudur. Genetik, çevresel maruziyetler ve diyet, egzersiz ve uyku alışkanlıkları gibi yaşam tarzı faktörleri biyolojik yaşı etkiler. Kronolojik yaş, kişinin hayatta olduğu yıl sayısını ifade eder.

Araştırmacılar suçu, ağızda yaygın olarak bulunan ve kolorektal kanser büyümesini körüklediğinden şüphelenilen bir bakteri olan Fusobacterium’a yüklüyor.

TEŞHİS ORANLARI ŞAŞIRTIYOR

Araştırmacılar erken başlangıçlı kolorektal kansere neyin sebep olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışırken, dünya çapında gençlere şaşırtıcı oranlarda teşhis konulmaya devam ediyor.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre 2019’da yeni kolorektal kanser vakalarının %20’si 55 yaşın altındaki kişilerde görüldü, bu oran 1995’te %11’di.

Araştırmalar, yüksek miktarda diyet lifi alımının özofagus, mide, kolon ve rektum kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabileceğini öne sürdü.

Lifin sağlıklı bağırsak bakterilerini beslediği söyleniyor, uzmanlar portakal ve elma, tam tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi meyvelerin kanser riskinizi azaltabileceğini öne sürüyor.

Kadınların günde 25 gram lif alması teşvik edilirken erkeklerin günde 38 gram lif alması tavsiye ediliyor.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP