DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ABD’den F-16 mesajı: İleriye dönük önemli bir adım atıldı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yayınlanma Tarihi :
ABD’den F-16 mesajı: İleriye dönük önemli bir adım atıldı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım” açıklamasını yaptı.

İLK AÇIKLAMA ASKERİ İŞLER BİRİMİ’NDEN 

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Askeri İşler Birimi, Türkiye’ye “F-16 Blok 70” serisi savaş uçaklarının satışında ileriye doğru büyük bir adım atıldığını bildirdi. Birimin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda; “ABD, Türkiye’nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri” ifadelerine yer verildi.

FLAKE: ÖNEMLİ BİR ADIM 

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bu paylaşımı Büyükelçi Flake’in açıklamasıyla paylaştı. Flake, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım. Yoğun çalışmalarından dolayı Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na teşekkürler” dedi.

MSB: TAKVİM DEVAM EDİYOR 

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı kaynakları da F-16 tedarik sürecinin takvime uygun olarak olumlu şekilde devam ettiğini bildirdi.

ABD’den F-16 tedarikindeki son duruma ilişkin MSB yetkilisi “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir” bilgisini paylaştı.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP