DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

25 haftalık doğan Metin Alp bebek hayata tutundu

Trabzon’da 25 haftalık dünyaya gelen Metin Alp bebek, solunum yetmezliği nedeniyle 116 gün yoğun bakımda kaldı. Son çare olarak kök hücre tedavisi uygulanan bebek, bu sayede hayata tutunmayı başardı.

Yayınlanma Tarihi :
25 haftalık doğan Metin Alp bebek hayata tutundu

Bayburt’ta yaşayan 36 yaşındaki Zeynep Saka, hamileliğinin 25. haftasında başvurduğu özel bir hastaneden enfeksiyon nedeniyle 24 Ocak’ta Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Kampüsü Kadın Doğum Ünitesine sevk edildi. 

Fikret Saka ile 4 yıllık evli olan bir çocuk annesi Saka, vücudundaki enfeksiyonun bebeği etkilemesinden ötürü doğuma alındı. Saka çifti, sezaryenle doğan 1 kilogram ağırlığındaki bebeğe “Metin Alp” adını verdi. 

Ağır solunum yetmezliği oluşan Metin Alp, hastanenin yeni doğan 3. basamak yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. 

Yeni doğan uzmanı Doç. Dr. Handan Bezirganoğlu, Sağlık Bakanlığının onayıyla doğumun beşinci haftasında bebeğin akciğerlerine ilk kök hücre tedavisini uyguladı. 

Tedaviden sonuç alan Bezirganoğlu, belli bir süre sonra Metin Alp’e ikinci kez kök hücre tedavisi uyguladı. Tedavinin üçüncü ayında solunum cihazından ayrılan bebek, serbest oksijen desteğiyle 3 kilo 500 gram olarak taburcu edildi. 

Anne Zeynep Saka, 116 gün süren tedavi sonunda oğlunu kucağına almanın mutluluğunu yaşadı. 

“HAYATA TUTUNDU”

Doç. Dr. Bezirganoğlu, Metin Alp’in annesindeki ağır enfeksiyonla doğduğunu söyledi. Hem erken doğum hem de solunum yetmezliği nedeniyle bebeğin zor günler geçirdiğini belirten Bezirganoğlu, şunları söyledi:

“Bu açıdan benim gördüğün en kötü hastaydı. Tüm destek tedavilerine rağmen kandaki oksijen düzeyini normal aralıkta tutmakta ve akciğerlerini havalandırmakta çok zorlandık. Çok uzun bir dönem yaşam ve ölüm arasında seyretti. O hayata tutundu, hayata tutundukça biz de olağanüstü bir çabayla onu hayatta tutmak için uğraştık.”

“KÖK HÜCRELER HAYATİ ROL OYNADI”

Kök hücrelerin, ölen, hastalanan ya da hasarlanan hücrelerin yerine yenisini üretebildiğini aktaran Bezirganoğlu, şöyle devam etti: 

“Dünyada yavaş yavaş artan bir uygulama. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığının belli prosedürler sonucunda izniyle çok kısıtlı merkezlerde deneyimli ekiple yeni yeni uygulanmaya başlandı. 

Biz de bu hastamıza kan bankasından temin ettiğimiz göbek kordonu kökenli kültüre edilmiş kök hücre tedavisi uyguladık. 

Uygulama hem damardan hem de akciğere entübasyon tüpünden verilerek yapıldı. Gerçekten çok büyük fayda gördük. Üç ayın sonunda hastayı solunum cihazından ayırabildik. Serbest oksijen desteğine geçti. Annesine kavuşturabildik.” 

“BÖLGENİN İLK KÖK HÜCRE BAŞARISI”

Doç. Dr. Bezirganoğlu, Metin Alp’in şu an serbest oksijen desteği altında annesinin emzirebildiği ve bakımlarını yapabildiği bir hasta olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: 

“Bu tedaviyi bölgemizde uygulayan ilk merkeziz. Aynı zamanda başarıyla uygulayan ilk merkeziz. Bunun da gururunu yaşıyoruz. 

Bu bebeği yaşatabilmek ve anneyle kavuşturabilmek gerçekten bizim için çok önemliydi. İlk kavuşma anında annenin gözyaşlarını görünce gerçekten değdiğini düşündük. Bu hasta bizim için çok büyük deneyim oldu ve bize çok şey öğretti. 

İleriki zamanlarda gerekli hastalarda, belki yeni doğanların diğer hastalıklarında bu tedaviyi Sağlık Bakanlığının izniyle uygulamayı planlıyoruz.” 

“ŞİMDİ BEBEĞİM BENİMLE, ÇOK MUTLUYUM”

Anne Zeynep Saka, bebeğini ilk kez kucağına aldığında ağladığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bendeki enfeksiyon bebeğe geçtiği için akciğerlerinde çok büyük sorun yaşadı. Bunun için kök hücre tedavisi aldı ve daha iyi oldu. Bayburt’tan buraya devamlı gidip geldim ve doktor hanımdan telefonla bilgi aldım. 

Şimdi bebeğim benimle, çok mutluyum. Handan Hanım’a, Doç. Dr. Berna Hekimoğlu’na, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi hemşirelerine, hepsine çok teşekkür ederim. Hepsi özveriyle çalışıyorlar. Bebeğimi evime götüreceğim için çok mutluyum. 

Mutluluğumu tarif edemem. Burada benim gibi bekleyen anneler umudunu kaybetmesinler, bebekleri iyi olacak, doktorlarımız çok iyi bakıyorlar. Ellerinden geleni yapıyorlar.” 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP