DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ünlü şarkıcı Cher yıllardır devam eden davayı kazandı

Cher, bir zamanlar ortağı ve aynı zamanda kocası olan Sonny Bono’nun eşine karşı olan davayı kazandı. Taraflar yıllardır telif hakkı nedeniyle mahkemelik olmuştu.

Yayınlanma Tarihi :
Ünlü şarkıcı Cher yıllardır devam eden davayı kazandı

Bir zamanlar Sonny & Cher olarak tüm dünyada popüler olan ikili sadece yaptıkları müzikle ortaklık kurmamış, aynı zamanda hayatlarını da birleştirmişlerdi. Ancak ikilinin bu mutluluğu 1975’te sona erdi ve Cher, kariyerine solo devam ederken Bono da siyasete atılmıştı.

Bono’nun 1998’deki trajik ölümüne kadar ikili zaman zaman birlikte işler yapmaya devam etti. Bu arada beraber yaptıkları şarkılar nedeniyle de telif hakkı sorunu yaşandı.

Cher, 1978’deki boşanma anlaşmasında yer alan bir maddeden ötürü Bono’yla listelerde zirveye çıkan şarkı kataloğundan telif ücreti alıyordu. Bono 1998’de ölünce payı mirasçılarına geçti.

2016 yılında, Mary Bono, şarkı sözü yazarlarına ve onların mirasçılarına, artık Sonny’nin yayınlarının sahibi olduğunu öne sürerek, telif hakkı yasasının bir özelliğini kullanarak ödeme yapmadı. Telif hakları 2021’de Cher’den alıkonuldu. Ünlü şarkıcının avukatları da Mary’nin kullandığı fesih maddesinin boşanma anlaşmasında kararlaştırılan telif hakkı paylaşımına uygun olmadığını savunarak dava açtı.

Cher de eski partnerinin eşine telif hakkını alabilmek için dava açtı. Ünlü şarkıcı yıllar süren davayı nihayet kazandı.

Dava, Cher’in lehine sonuçlandı. I Got You Babe ve The Beat Goes On gibi Sonny & Cher şarkılarının devam eden popülaritesi sayesinde Cher’e, anlaşmazlık sırasında alıkonulan yaklaşık 418 bin dolarlık ödeme yapılacak.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP