DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ünlü müzik grubu ABBA’ya şövalyelik ünvanı

50 yıl sonra bir ilk… ABBA grubunun üyeleri İsveç hükümdarından şövalyelik ünvanı aldı.

Yayınlanma Tarihi :
Ünlü müzik grubu ABBA’ya şövalyelik ünvanı

ABBA, en son neredeyse 50 yıl önce verilen şövalyelik nişanıyla ödüllendirildi. Ünlü müzik grubunun üyeleri, İsveç pop müziğini büyük bir küresel izleyici kitlesine taşıyan kültürel etkileri nedeniyle cuma günü Kral Carl XVI Gustaf tarafından tanındı.

Benny Andersson, Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad ve Björn Ulvaeus’tan oluşan grup, Stokholm’de halka açık bir etkinlikte kendilerine “İsveç ve uluslararası müzikteki olağanüstü çabaları” nedeniyle Vasa Kraliyet Nişanı verildi.

İsveç, 1975’te vatandaşlarına kraliyet nişanı vermeyi bıraktı, ancak yabancılara kraliyet nişanı vermeye devam etti. Ülkenin parlamentosu uygulamayı 2022’de yeniden başlatınca, yarım yüzyıldan beri ilk kez İsveçliler bir ünvana nail oldu.

Grup onur ödüllerini almak için yeniden bir araya geldi. Agnetha, Björn’le, Benny ise Anni-Frid’le evliydi. Her iki çift de şöhretlerinin zirvesindeyken ayrılmıştı.

Grup,1982’de BBC’de Noel Edmonds’un The Late, Late Breakfast Show’unda göründüklerinden beri canlı çalmamış olsa da hâlâ dünyanın en büyük pop gruplarından biri. Gruba katılmadan önce zaten İsveç’te bir yıldız olan Fältskog, ayrılıktan sonra başarılı bir solo kariyere sahip oldu. Yine de grubun şarkıları da popülerliklerinden bir şey kaybetmedi ve dünya çapında dinlenmeye, müzik listelerini zorlamaya devam etti.

400 milyondan fazla albüm ve single satan ABBA, Eurovision zaferini elde eden ilk İsveçli grup olmuştu. Abba’nın popülaritesi özellikle Mamma Mia ile daha da arttı. Grubun müziğini yeni nesillerle tanıştıran müzikal ve ardından film uyarlaması oldu.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP