DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Türkiye mayısta İsrail’e ne kadar ihracat yaptı?

Ticaret Bakanlığı mayıs ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Verilerde merakla beklenen İsrail ile ticaret rakamları da yer aldı.

Yayınlanma Tarihi :
Türkiye mayısta İsrail’e ne kadar ihracat yaptı?

Türkiye’nin İsrail’e mayıs ayında ne kadar ihracat yaptığı belli oldu.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, İsrail’e yapılan sevkiyatlar mayıs ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 99 düşerek 4,4 milyon dolara geriledi. 

İlk 5 ayda İsrail’e yapılan toplam ihracat 1,4 milyar doları buldu. İlk 5 ayda önceki yılın aynı döneminde  bu ülkeye yapılan ihracat yüzde 38,4 geriledi. 

KISITLAMA GELMİŞTİ

Türkiye 9 Nisan 2024 tarihinde 54 ürün grubunun İsrail’e ihracatını kısıtladığını açıklamıştı.

Açıklamada, “Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır” ifadelerine yer verilmişti.

2 Mayıs’ta ise Ticaret Bakanlığı “devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçildiğini, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu” bildirmişti.

Öte yandan Ticaret Bakanlığı, 6 Mayıs’ta İsrail’e ihracat anlaşmaları olan şirketler için 3 aylık bir ertelemeyi yürürlüğe koymuştu.

2023’TE TİCARET HACMİ 6,8 MİLYAR DOLARDI

TÜİK, ithalat da dahil olmak üzere geçen aya ilişkin tüm ticaret verilerini Haziran ayı içinde yayınlayacak.

TÜİK verilerine göre 2023’te Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 5,2 milyar dolar, İsrail’den ithalatı ise 1,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Bu bir yıllık dönemde iki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 6,8 milyar dolar olmuştu.

7-8 Ekim 2023 tarihinde Hamas’ın operasyonu ile başlayan ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ile devam eden savaştan önce Türkiye ve İsrail, on yıl süren gerilimin ardından ilişkilerini normalleştirme sürecindeydi.

 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış