DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Savunma şirketleri satılacak mı?

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, aralarında ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN’ın da bulunduğu 90’a yakın stratejik öneme sahip firmanın piyasa değerinin araştırıldığını öne sürerek TBMM’ye önerge verdi.

Yayınlanma Tarihi :
Savunma şirketleri satılacak mı?

SAVUNMA sanayinin bel kemiği olan ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN gibi 90’a yakın firmanın piyasa değerinin araştırıldığı ortaya çıktı. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, firmaların piyasa değerlerinin satış ya da kiralama nedeniyle mi araştırıldığını sordu ve TBMM’ye önerge verdi. Öztunç, stratejik öneme sahip bu firmaların denetiminin tek firmaya yaptırıldığına da dikkat çekerek, bilgi güvenliğinin sağlanması gerektiğini hatırlattı.

‘BİLGİ GÜVENLİĞİ’ SORUSU

Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün’ün Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) iştiraki olan ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, STM, HAVELSAN gibi firma denetimini “Yeditepe Bağımsız Denetim” şirketine verdiğini belirterek şunları söyledi: “FETÖ geçmişte Türkiye’nin önemli kuruluşlarının bilgilerine ulaşabilmek için bağımsız denetim firmalarını kullandı ve firma bilgilerini ABD’ye götürdü. Bunun en büyük örneği bankacılık sektöründe yaşandı ve Halk Bankası davasında Türkiye aleyhine kullanıldı. Savunma Sanayi firmalarının bağımsız denetimi tek bir firmaya yaptırılırken firmaların bilgi güvenliğini nasıl sağlamaktadır? Ortaya çıkan risk nedir? SSB Başkanı Görgün’ün Yeditepe Bağımsız Denetim şirketi ile bağlantısı nedir? ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, STM gibi 90’a yakın firmanın satış ya da kiralanması söz konusu mudur?”

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP