DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Rusya ile Ukrayna arasında esir değişimi yapıldı

Ukrayna savaşında tansiyon son dönemde hızla yükselirken Kiev ve Moskova arasında esir değişimi yapıldı. Rusya’nın yeni Savunma Bakanı Belousov ise, bu ay Ukrayna’da 28 yerleşim biriminin ele geçirildiğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi :
Rusya ile Ukrayna arasında esir değişimi yapıldı

Rusya Savunma Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) arabuluculuğunda yürütülen müzakereler sonucunda, 75 Rus esir askere karşılık 75 Ukraynalı esir askerin serbest bırakıldığını bildirdi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasında yapılan esir değişimine ilişkin bilgi verildi. Ukrayna’nın elindeki 75 Rus esir askerin geri alındığı kaydedilen açıklamada, karşılığında 75 Ukraynalı esir askerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine verildiği belirtildi. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya tarafından esir alınan 75 askerin Ukrayna’ya dönmesini sağladıklarını duyurdu.

Bu arada Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta ölen 212 Ukraynalı ile 45 Rus askerin cenazeleri de karşılıklı olarak ülkelerine teslim edildi. 

RUS ORDUSU İLERLİYOR

Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov, bu ay Ukrayna’da 28 yerleşim biriminin Rus askeri güçlerince ele geçirildiğini belirterek, “Bu yıl toplam 880 kilometrekare Rus ordusunun kontrolüne geçti.” dedi. 

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Belousov, Kazakistan’ın Almatı kentinde yapılan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Savunma Bakanları Konseyi toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Belousov, KGAÖ bölgesindeki askeri siyasi durumun “ağır” olduğunu belirtti. 

Bakan Belousov, “ABD ve müttefiklerinin yıkıcı faaliyetleri, durumu olumsuz etkiliyor. Onlar, hakimiyetini sürdürmek için küresel güvenlik mimarisini yok ediyor, bilinçli olarak krizleri ve silahlı çatışmaları kışkırtıyor, terör ve aşırılıkçı yapıları destekliyor, yaptırımı uyguluyor, tehdit ve şantaj yöntemlerini kullanıyorlar.” diye konuştu. Belousov, NATO’nun Doğu ve Merkez Avrupa’da varlığını güçlendirdiğini, savaş kabiliyetini ve asker sayısını artırdığını, Rus sınırlarına yakın noktalarda askeri tatbikatlar düzenlediğini söyledi. 

Rus ordusunun Ukrayna’da tüm yönlerde ilerlediğini söyleyen Belousov, Ukrayna askerlerinin Harkiv bölgesinde 8-9 kilometre geri çekildiğini aktardı. 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP