DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

OpenAI’den dezenformasyon önlemi… Hesapları engelledi

Merkezi ABD’de bulunan OpenAI firması, İsrail’in de aralarında olduğu ülkelerden dezenformasyon oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanan gizli etki kampanyalarıyla bağlantılı hesapları engelledi.

Yayınlanma Tarihi :
OpenAI’den dezenformasyon önlemi… Hesapları engelledi

Yapay zekâ sohbet botu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI, gizli etki operasyonlarına ilişkin rapor yayımladı. Raporda, yapay zekâ platformlarını gizli etki kampanyası amacıyla kullanan “STOIC” adlı İsrailli şirketin yanı sıra “Bad Grammar ve Doppelganger” adlı Rus, “Spamouflage” adlı Çin ve “Uluslararası Sanal Medya Birliği (IUVM)” adlı İran ağlarının faaliyetlerinin kesintiye uğratıldığı belirtildi.

Söz konusu hesapların, yapay zekâ modellerini içerik üretmek için kullandığı ve bunları daha sonra Instagram, Facebook ve X gibi platformlarda yayımladığı ifade edilen raporda, “STOIC”in platformu, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin içerik üretmek için kullandığı bildirildi. 
 
Raporda, şirketin ayrıca Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansını (UNRWA) hedef aldığı ve ABD’de başlayan öğrenci protestolarına katılanları “antisemit” olarak suçladığı kaydedildi.

Hafta içinde Facebook, Instagram, Threads ve WhatsApp’ın sahibi Meta, İsrail’in de aralarında olduğu ülkelerden dezenformasyon oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanan gizli etki kampanyalarıyla bağlantılı yüzlerce Facebook hesabını kaldırmıştı. 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP