DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Mağaza geziyorlar alışveriş yapmıyorlar

İç talepte yaşanan daralma, bazı sektörlerde üretime yansıdı. Perakendeciler, mağaza ziyaretlerinin devam ettiğini ancak alışveriş oranlarında düşüş yaşandığını söyledi.

Yayınlanma Tarihi :
Mağaza geziyorlar alışveriş yapmıyorlar

Enflasyonla mücadele kapsamında başta kredi kartları olmak üzere tüketimi kısmaya dönük tedbirler ve vatandaşın düşen alım gücü,  iç talepte daralmayı hızlandırdı. Tüketici alışverişlerde sadece düşük fiyatlı ve kampanyalı ürünlere yönelmeye başlarken, AVM ve mağaza ziyaretlerinin alışverişe dönme oranının da düştüğü belirtildi. Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Perakende Günleri’nde konuşan Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Nuri Şapkacı, marttan bu yana satın alma gücü düşen tüketicinin küçük montanlı alışverişlere yöneldiğini kaydetti. Şapkacı, “Bir tarafta kuyum diğer tarafta kozmetik gibi hobi gibi kategorilerde yüzde 100’lere varan artışlar yaşandı. Ramazan ayında ziyaretçi sayısı yüzde 50 artmasına rağmen, bu satışlara yüzde 35 civarında yansıdı. Önümüzdeki dönemde turist sayılarının alışverişlere nasıl yansıyacağı önemli” dedi. Sektörde fiyatlama davranışlarının bozulduğunu aktaran Şapkacı, enflasyonun arkasına saklanarak yüksek zamların yapıldığını söyledi.

2024’E İYİ BAŞLAMADIK

Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe ise “2024’e iyi başlamadık, iyi de devam etmiyor. En büyük sorun iç talepteki daralma emareleri. Ek taksitler kaldırılınca mobilya, beyaz eşya gibi yüksek tutarlı alışverişler olumlu etkilenmedi bu durumdan. Daralma üretime de yansıdı. Parasal sıkılaşmanın artması ile iç talepteki daralma bu sektörlerin dışına taşarsa perakendede risk yaratır. Mağaza yatırımları durmuş vaziyette. 2024 hedefimiz adet bazında küçülmemek. Ülke ekonomisi ciddi bir enflasyon ameliyatında” dedi.

45 yaş üstü restorandan çekildi

– Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Ünal Dölek, yeme içme sektöründe hem enflasyon hem de satın alma gücündeki düşüşle birlikte 45 yaş üstü tüketicinin restoranlardan çekildiğini söyledi. Dölek, “Artık yaşlı kesimi görmüyoruz. Cafelerde 16-25 yaş grubunda 250 TL’lik günlük harcama kapasitesi var. Bugün Avrupa’nın İsviçre’si seviyesinde, otel ve yemek fiyatlarımız” dedi. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise turiste satışların toplam içindeki payının yüzde 10’dan yüzde 3.5’e düştüğünü kaydetti.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış