DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kurban bayramı ne zaman, bayram tatili 9 gün olacak mı?

Kurban bayramı hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. günü kutlanıyor. Allah’a olan yakınlığı simgeleyen bir bayram olan Kurban bayramı 16 Haziran Pazar günü başlayacak, 19 Haziran Çarşamba günü sona erecek. Bayram tatili 9 gün olacak mı henüz açıklanmadı, gelecek hafta gerçekleştirilecek kabine toplantısı ardından belli olacak.

Yayınlanma Tarihi :
Kurban bayramı ne zaman, bayram tatili 9 gün olacak mı?

Kurban bayramı, ailelerin bir araya geldiği, bayramın birlikte kutlandığı günlerdir. Kurban bayramında yine bayram namazları kılınacak, kurbanlar kesilecek ve etler ihtiyaç sahipleri ile paylaşılacak. Yardımlaşma ve dayanışma ruhunu pekiştiren Kurban bayramı heyecanla bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2024 Kurban Bayramı arefe günü 15 Haziran Cumartesi gününe denk geliyor.

2024 Kurban Bayramı 16 Haziran Pazar günü başlıyor. Dört gün sürecek olan bayram 19 Haziran Çarşamba günü sona eriyor.

Kurban Bayramı 1. Günü: 16 Haziran Pazar

Kurban Bayramı 2. Günü: 17 Haziran Pazartesi

Kurban Bayramı 3. Günü: 18 Haziran Salı

Kurban Bayramı 4. Günü: 19 Haziran Çarşamba

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN MÜ OLACAK?

Kurban bayramı tatili kaç gün henüz açıklanmadı ancak dört gün sürecek olan bayramın ilk günü hafta sonuna, üç günü hafta içi günlerine denk geliyor. Bayram günleri dışında kalan Perşembe ve Cuma gününün tatil edilmesi halinde bayram tatili 9 güne çıkartılabilir.

3 Haziran tarihinde yapılması beklenen Kabine Toplantısı’nın ardından Kurban Bayramı tatiliyle ilgili alınan kararın açıklanması bekleniyor.

KURBAN İBADETİNİN HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

 

 

 

 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP