DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kira artış sınırı kalktı mı, yüzde 25 kira artış sınır ne zaman bitiyor?

Konut kiralarında uygulanacak artışları yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin son tarih yaklaşırken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artış sınırının uzatılmayacağını açıkladı. Kira artış sınırı uygulaması 2 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek, kira artışı TÜFE rakamlarına göre yapılabilecek.

Yayınlanma Tarihi :
Kira artış sınırı kalktı mı, yüzde 25 kira artış sınır ne zaman bitiyor?

Geçtiğimiz yıl, kira fiyatlarındaki sert artış sonucu önlem alınmış ve temmuz ayından itibaren konut kira artışları yüzde 25’le sınırlandırılmıştı. TÜFE’nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış sınırı düzenlenmesinde geçtiğimiz yıl getirilen kira artış sınırı sona eriyor. 

KİRA ARTIŞ SINIRI KALKIYOR MU?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir programda ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Şimşek merakla beklenen yüzde 25 sınırına ilişkin de konuştu.

Bakan Şimşek, kira sınırlamasına ilişkin “Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum. Etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Devam etmesi yönünde yapılan bir çalışma yok. Zaten bir süreliğine o düzenleme yapılmıştı. Çok büyük ihtimalle devam etmez diye düşünüyorum. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

KİRA ARTIŞ ORANI SINIRI 1 YIL SÜREYLE UZATILMIŞTI

2 Temmuz 2023’ten 2 Temmuz 2024 tarihine kadar bir yıl süreyle konut kiralarında kira artışı oranı üst sınırının yüzde 25 olarak uygulanacağını bildirildi.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP