DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Irak petrolünde çözüm adımı

Irak Petrol Bakanı Irak’ın kuzeyinden petrol ihracatına ilişkin Kürt yetkililerle görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi :
Irak petrolünde çözüm adımı

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani, Kerkük-Ceyhan boru hattı üzerinden Türkiye’ye petrol ihracatının yeniden başlatılmasına yönelik Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri ve orada faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin temsilcileriyle yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Devlete ait Irakiya TV’ye söyleşi veren Abdülgani, “Bugünkü görüşmelerde ilerleme kaydettik ve birkaç gün içinde bir anlaşmaya varmayı umuyoruz” dedi.

Bir zamanlar küresel petrol arzının yaklaşık yüzde 0,5’ini oluşturan ve tahkim mahkemesi kararı sonucu Irak’ın talebiyle kapatılan Irak-Türkiye boru hattından petrol akışı hukuki ve finansal sorunlar nedeniyle henüz başlayamadı.

Dün Bağdat’ta yapılan toplantıya Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani ile Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri katıldı. Toplantıdan önce Irak Petrol Bakanlığı, Kürt yetkililer ve bölgede petrol çıkaran yabancı enerji şirketlerine ihracatı yeniden başlatmak için bir araya gelme çağrısında bulunmuştu.

‘ANLAŞMAYA VARILACAĞINI SÖYLEMEK İÇİN ERKEN’

Görüşmelerin hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir petrol bakanlığı yetkilisi, “Petrol ihracatının yeniden başlamasını engelleyen konuları görüşmek üzere toplantı devam ediyor. Nihai bir anlaşmaya varılacağını söylemek için henüz erken ancak görüşmelerin olumlu yönleri olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Türkiye, Uluslararası Ticaret Odası’nın (ICC) Irak merkezi hükümetinin izni olmadan 2014 ile 2018 yılları arasında Kürt Bölgesel Yönetimi’nden petrol ithalatı gerçekleştirdiği gerekçesiyle tahkimde verdiği tazminat cezasının ardından 25 Mart 2023’te Kerkük-Ceyhan hattından petrol akışını durdurmuştu.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış