DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İngiltere’de seçim öncesi ekonomik vaat yarışı kızışıyor

İngiltere’de 4 Temmuz’da yapılması planlanan genel seçim öncesi siyasi partiler ekonomik vaatlerini hızlandırdı. İşçi Partisi vatandaşları ev sahibi yapmak istediğini açıklarken Muhafazakarlar çocuk yardımı vergisinde kolaylık vadediyor.

Yayınlanma Tarihi :
İngiltere’de seçim öncesi ekonomik vaat yarışı kızışıyor

İngiltere’de 4 Temmuz’da yapılması planlanan genel seçim öncesi ekonomik vaat yarışı kızışıyor.

İngiltere’de İşçi Partisi ve Muhafazakârlar seçimlerde mücadele ederken İşçi Partisi lideri Keir Starmer bugün 80 bin kişiyi konut sahibi yapmayı amaçlayan bir hükümet ipotek garantisi programı önerecek.

Muhafazakar Partili Maliye Bakanı Jeremy Hunt ise çocuk yardımının kesilmeye başlandığı maaş seviyesini iki katına çıkararak 120 bin sterline yükseltme ve 700 bin ailenin vergilerini her yıl ortalama 1500 sterlin azaltma sözü verecek.

KONUT KREDİLERİNE DEVLET KEFİL OLACAK

Şu anda anketlerde Muhafazakarların 20 puan önünde olan İşçi Partisi lideri, “Satın Alma Özgürlüğü” olarak adlandırılan ipotek garantisi planının, peşinat için para biriktirmekte zorlananlara yardımcı olacağını açıklayacak. İşçi Partisi’nin planına göre devlet, müstakbel ev sahiplerine kefil olacak.

Muhafazakar hükümet, alıcıların ipoteklerinin bir kısmı için devlet garantisi sunan benzer bir program yürütüyordu. Ancak bu programın süresi 2025 yazında dolacak.  Mevcut program, Nisan 2021’den geçen yılın sonuna kadar 37 bini ilk kez ev sahibi olan 43 bin alıcıya fayda sağlamıştı.

İngiltere’de konut sahibi olmak isteyen pek çok çalışan şu anda mortgage için ödeyeceklerinden daha fazla kira ödüyor. Ancak yeterli peşinatları olmadığı için ev kredisi çekemiyor. İlk kez ev satın alan gençlerin yarısı artık ev satın almak için ailelerinden mali destek alıyor.

Emlak grubu CBRE’ye göre İngiltere’de ilk kez ev alacaklar için ortalama depozito 68 bin 700 sterlin. Starmer’a göre, “14 yıllık Muhafazakar hükümetin ardından, ev sahibi olma hayali çok sayıda çalışkan insan için ulaşılamaz durumda.”

ÇOCUK YARDIMI VERGİSİNDE EŞİK YÜKSELİYOR

Muhafazakârlar ise 2013 yılında dönemin başbakanı George Osborne tarafından uygulamaya konulduğundan bu yana orta gelirli ailelerin baş belası olan çocuk yardımı vergi ücretinde büyük bir revizyon vaat edecek.

Yüksek Gelirli Çocuk Yardımı Ücreti, 60 bin sterlin olarak belirlenen eşiğin üzerinde gelire sahip olduğu ailelerden Çocuk Yardımı’nın vergi sistemi yoluyla geri alınmasını sağlayan bir uygulama.

Hunt, Muhafazakârların seçimi kazanması halinde insanların bu vergiyi ödemeye başladığı gelir eşiğinin 60 bin sterlinden 120 bin sterline yükseleceğini söyledi.

 

 

 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış