DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İngiltere ekonomisine Şampiyonlar Ligi dopingi

Binlerce Real Madrid ve Borussia Dortmund taraftarının Wembley’de oynanacak muhteşem Şampiyonlar Ligi finali öncesinde Londra’ya akın etmesi, İngiltere’nin başkenti Londra’nın ekonomisine 68 milyon dolarlık bir katkı sağlayacak.

Yayınlanma Tarihi :
İngiltere ekonomisine Şampiyonlar Ligi dopingi

Londra’daki Wembley Stadyumu, UEFA Şampiyonlar Ligi finaline sekizinci kez ev sahipliği yapmaya hazırlanırken bu organizasyonun İngiltere’nin başkentindeki ekonomiye büyük bir destek sağlayacağı tahmin ediliyor.

Avrupa kulüp futbolunun en önemli maçında bugün Borussia Dortmund ile Real Madrid karşı karşıya gelecek.

Organizasyon kapsamında Londra’nın çeşitli yerlerinde konserler ve etkinliklerin de olduğu UEFA Şampiyonlar Festivali düzenleniyor. İki takımın Almanya ve İspanya’dan gelen yaklaşık 50 bin taraftarının şehre akın ettiği tahmin ediliyor.

68 MİLYON DOLAR GETİRECEK

İş geliştirme ajansı London & Partners’a göre, maçın kent ekonomisine 53 milyon pound (68 milyon dolar) getirmesi bekleniyor.

İki finalistin yaklaşık 50 bin destekçisinin günde ortalama 286 sterlin harcaması öngörülüyor. 

Şampiyonlar Ligi finali 2013’ten bu yana ilk kez Londra’da yapılırken barlar da yüz binlerce ekstra bira satmayı hedefliyor.

KARTLI HARCAMALARDA ARTIŞ

Mastercard’ın analizine göre ise bugün oynanacak maçın turistlerin kartlı harcamalarını yaklaşık yüzde 40 artıracağı tahmin ediliyor. 

Finalin oynandığı hafta sonunda ev sahibi şehirde çeşitli gıda ve restoran harcamaları gibi alanlarda iki katına yakın artışlar gözlemlenirken, konaklama ve hava ulaşımı harcamaları da yaklaşık olarak yüzde 70 artışlarla bu noktada öne çıkıyor.

KHAN: 50 MİLYON STERLİNDEN FAZLA KATKI SAĞLIYOR

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Finale ev sahipliği yapmanın faydaları Wembley sahasının çok ötesine uzanıyor ve bitiş düdüğünden sonra da devam edecek. Başkentimizin ekonomisine 50 milyon sterlinden fazla katkı sağlayacak” dedi.

Londra bu yaz Major League Baseball, Diamond League Athletics, Wimbledon, Olimpiyat ısınma etkinlikleri ve Formula E gibi diğer büyük spor etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP