DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Fenerbahçe’ye 41. yabancı teknik direktör: Jose Mourinho

Fenerbahçe, kulüp tarihinin puan rekorunu kırmasına rağmen ligi ikinci sırada tamamladıktan sonra yeni sezona Jose Mourinho ile başlıyor. Mourinho, Ali Koç döneminde beşinci yabancı teknik direktör olacak.

Yayınlanma Tarihi :
Fenerbahçe’ye 41. yabancı teknik direktör: Jose Mourinho

Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü olarak göreve başlayan ünlü Portekizli çalıştırıcı Jose Mourinho, sarı-lacivertli takımın tarihinde bu pozisyonda görev alan 78. isim oldu.

Sarı-lacivertlilerin 117 yıllık geçmişinde bugüne kadar 40 yabancı, 37 Türk teknik direktör görev yaptı.

Geçtiğimiz sezon İsmail Kartal yönetiminde kulüp tarihinin puan rekorunu kırmasına rağmen ligi ikinci sırada tamamlayan Fenerbahçe, son olarak İtalya’nın Roma takımını çalıştıran Jose Mourinho’yu teknik direktörlük görevine getirdi.

MOURINHO 41. YABANCI

Jose Mourinho, Fenerbahçe’nin 41. yabancı teknik direktörü olarak kayıtlara geçti.

Sarı-lacivertlilerde Mourinho’dan önce 13 farklı ülkeden toplam 40 yabancı teknik direktör görev aldı.

Bu süreçte 7 Macar, 6 Yugoslav, 5 Alman, 4’er Hollandalı, İngiliz ve Brezilyalı, 2’şer Hırvat, Rumen ve Portekizli, 1’er İskoç, İtalyan, Slovak ve İspanyol teknik direktör sarı-lacivertli takımın başında yer aldı.

Fenerbahçe’nin 117 yıllık tarihinde Mourinho dışındaki yabancı teknik direktörler şu şekilde:

Josef Swenk (Macaristan), James Elliot (İngiltere), Nemettz (Macaristan), John Prayr (İngiltere), Ignace Molnar (Macaristan), Peter Molley (İngiltere), James McCormick (İskoçya), Laszlo Szekely (Macaristan), Zarko Mihailovic (Yugoslavya), Imre Markoş (Macaristan), Miroslav Kokotovic (Yugoslavya), Oscar Hold (İngiltere), Abdullah Gegic (Yugoslavya), Traian Ionescu (Romanya), Constantin Teasca (Romanya), Waldeira Parreira Didi (Brezilya), Tomislav Kaleperovic (Yugoslavya), Friedrich Rausch (Almanya), Branko Stankovic (Yugoslavya), Todor Veselinovic (Yugoslavya), Karlman Mezsöly (Macaristan), Pal Csernai (Macaristan), Guus Hiddink (Hollanda), Josef Venglos (Slovakya), Holger Osieck (Almanya), Tomislav Ivic (Hırvatistan), Carlos Alberto Parreira (Brezilya), Sebastiao Lazaroni (Brezilya), Otto Baric (Hırvatistan), Joachim Löw (Almanya), Zdenek Zeman (İtalya), Werner Lorant (Almanya), Christoph Daum (Almanya), Zico (Brezilya), Luis Aragones (İspanya), Vitor Pereira (Portekiz), Dick Advocaat (Hollanda), Phillip Cocu (Hollanda), Erwin Koeman (Hollanda), Jorge Jesus (Portekiz).

ALİ KOÇ DÖNEMİNDE 5. YABANCI

Jose Mourinho, Fenerbahçe’de Ali Koç döneminin 5. yabancı teknik direktörü olarak görev yapmaya başladı.

Sarı-lacivertli kulüpte Ali Koç’un başkanlık döneminde daha önce Phillip Cocu (Hollanda), Erwin Koeman (Hollanda), Vitor Pereira (Portekiz) ve Jorge Jesus (Portekiz) teknik direktör olarak görev almıştı.

Jose Mourinho, ayrıca kulüp tarihinde görev yapan üçüncü Portekizli teknik direktör olarak da kayıtlara geçti. Fenerbahçe’de daha önce Vitor Pereira ve Jorge Jesus, Portekizli teknik direktörler olarak görev yapmıştı.

YERLİ TEKNİK ADAMLAR

Sarı-lacivertli takımın tarihinde görev alan 37 yerli teknik adam şunlar:

Dalaklı Hüseyin, Galip Kulaksızoğlu, Fuat Hüsnü Kayacan, Mustafa Elkatip, Sami Coşar, Zeki Rıza Sporel, Lebib Elmas, Reşat Erte, Hikmet Mocuk, Necmettin Çakar, Fikret Arıcan, Cihat Arman, Reşat Nayır, Necdet Erdem, Selahattin Torkal, Basri Dirimli, Sabri Kiraz, Necdet Niş, Nedim Günar, Şükrü Ersoy, Enver Katip, Ziya Şengül, Yılmaz Yücetürk, Ömer Kaner, Tınaz Tırpan, Erol Togay, Rıdvan Dilmen, Turhan Sofuoğlu, Mustafa Denizli, Oğuz Çetin, Tamer Güney, Aykut Kocaman, Ersun Yanal, İsmail Kartal, Tahir Karapınar, Erol Bulut, Emre Belözoğlu.

Öte yandan, Fenerbahçe’nin yardımcı antrenörlerinden Zeki Murat Göle, iki farklı sezonda 2 ve 3 olmak üzere toplam 5 müsabakada geçici olarak teknik direktörlük yaptı.

Sarı-lacivertli ekipte Ali Koç dönemi öncesinde görev yapan Vitor Pereira’nın yanı sıra Ersun Yanal ve İsmail Kartal, Koç’un başkanlığında ikinci kez takımın başına geçti.

EN UZUN VE EN KISA SÜRE ÇALIŞANLAR

Fenerbahçe’de en uzun süre görev yapan teknik direktör unvanı, toplamda 6 dönem takımı çalıştıran Ignace Molnar’a ait.

Macar teknik adam, 1947-1948 sezonunun yanı sıra 1957-1960 ve 1967-1969 yılları arasında 6 sezon boyunca sarı-lacivertli takımın başında yer aldı ve 2 kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

Fenerbahçe’de en kısa süre görev yapan teknik direktörler ise üçer maçla Ömer Kaner ve Erol Togay oldu. Rıdvan Dilmen 5, Tamer Güney 9, Oğuz Çetin ve Zdenek Zeman 10’ar lig maçında takımın başında bulundu. Tınaz Tırpan ve Enver Katip ikişer ay, İngiliz James McCormick ise 3 ay ile en kısa süre görev yapan teknik direktörler olarak öne çıktı.

YORUM YAP

HAFTANIN MAÇLARI

KasımpaşaKasımpaşa
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

KonyasporKonyaspor
AlanyasporAlanyaspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

EyüpsporEyüpspor
AntalyasporAntalyaspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

GöztepeGöztepe
SivassporSivasspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

TrabzonsporTrabzonspor
FenerbahçeFenerbahçe
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

Adana DemirsporAdana Demirspor
SamsunsporSamsunspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

BeşiktaşBeşiktaş
GalatasarayGalatasaray
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

HataysporHatayspor
Çaykur RizesporÇaykur Rizespor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

İstanbul Başakşehirİstanbul Başakşehir
Bodrum FKBodrum FK
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

Gaziantep FKGaziantep FK
DETAYLI FİKSTÜR