DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Erdoğan: Türkiye ‘teröristan’ kurulmasına izin vermeyecek

Efes tatbikatında konuşan Erdoğan “Türkiye terör örgütünün Suriye ve Irak kuzeyine teröristan kurulmasına izin vermeyecektir” dedi.

Yayınlanma Tarihi :
Erdoğan: Türkiye ‘teröristan’ kurulmasına izin vermeyecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Efes-2024 Tatbikatı’na katıldı. Burada konuşan Erdoğan, terörle mücadele ve dış politikaya ilişkin mesajlar verdi, İsrail’in saldırılarına yönelik tepkisini sürdürdü. 

“Efes-2024 tatbikatında hiçbir ülke hedef alınmıyor” diyen Erdoğan “Tatbikatımız, barışı destekleme harekatına dayalı jenerik bir senaryoyla icra ediliyor. Efes-2024) Envantere yeni giren yerli ve milli sistemleri tatbikatta kullanma fırsatı buluyoruz. 33 farklı silah, araç ve sistemin ilk denemesini yapacağız” ifadesini kullandı. Erdoğan, savunma sanayi hakkında “Geçen yıl 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç ederek 5,5 milyar dolar ihracata ulaştık, 10 milyar 240 milyon dolarlık yeni sözleşme imzaladık” bilgisini verdi.

SURİYE’DEKİ ‘SEÇİME’ TEPKİ 

Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti:

– Türkiye’nin çıkarlarına saygı duyan, bizimle işbirliğini geliştirmek isteyen herkesle diyaloğa, temasa, bağlarımızı kuvvetlendirmeye hazırız.

– (IŞİD) Bu örgüt üzerinden ne yapılmak istendiğini, bölgemizde nasıl bir oyun oynandığını çok iyi biliyoruz. Biz bu hokkabazlıklara kanmayız, prim vermeyiz.

– Türkiye, güney sınırlarının hemen ötesinde Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde bölücü örgütün bir teröristan kurmasına asla izin vermeyecektir. Terör örgütünün, halk oylaması bahanesiyle ülkemizin ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik mütecaviz eylemlerini yakından takip ediyoruz.

– Oldubittiler karşısında daha evvel ne yapılması gerekiyorsa yaptık, aynı durumla karşılaşmamız halinde harekete geçmekten çekinmeyiz.

– Söz konusu ülkemizin toprak bütünlüğü ve milletimizin güvenliği olunca kimseyi dinlemeyiz, hiçbir tehdide boyun eğmeyiz.

DIŞ POLİTİKADA ‘YENİ AÇILIM’

– Son dönemde dostlarımızın sayısını çoğaltmak amacıyla pek çok önemli adım attık. İnşallah yeni açılımlarla yolumuza devam edeceğiz.

– Hiçbir ülkeye karşı husumet ve ön yargı beslemiyoruz. Kimsenin toprağında ve egemenlik haklarında gözümüz yok.

İSRAİL’İN YAPTIĞI SOYKIRIM 

(İsrail’in Refah saldırısı) Mülteci kampına düzenlenen hava saldırısı insanlığın bittiği noktaydı. Böyle bir vahşeti haklı gösterebilecek gerekçe olamaz. 36 bin insanı öldürmek, 80 binden fazla masumu yaralamak, gıda sırası bekleyen sivillerin üzerine bomba yağdırmak savaş değil, soykırımdır.

 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP