DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Dünyaca ünlü beyin cerrahları İstanbul’da buluşacak

Yüzyılın beyin cerrahı olarak kabul edilen Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil’in adına, Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi kuruldu. Akademi, 4-7 Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul’da 1. Yaşargil Mikronöroşirürji Kongresi’ni düzenleyerek beyin cerrahisinin gelişimine ışık tutacak.

Yayınlanma Tarihi :
Dünyaca ünlü beyin cerrahları İstanbul’da buluşacak

Yüzyılın Beyin Cerrahı Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil adına, Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi”kuruldu. 

Mikronöroşirürji alanındaki öncü çalışmaları ve olağanüstü katkılarıyla tanınan Prof. Dr. Yaşargil’in anısını yaşatmak ve yarım asırlık derin mirasını onurlandırmak amacıyla kurulan Akademi, beyin cerrahisi alanında çalışan genç bilim insanlarına ışık tutacak çalışmalara destek olacak.

Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ossama Al-Mefty’nin başkanlığını yaptığı Akademin’in ilk kongresi, 4-7 Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. 

Beyin cerrahi alanındaki son gelişmelerin ele alınacağı kongrede, yüzlerce bilim insanının yetişmesinde katkısı olan Prof. Dr. Yaşargil’in tıp dünyasında kalıcı etkisi de aktarılacak.

GENÇ BİLİM İNSANLARINA DESTEK

Prof. Dr. Uğur Türe’nin kongre başkanlığını yürüttüğü organizasyonun bilimsel komitesinde, dünyanın farklı ülkelerinden alanında uzman 12 bilim insanı yer alıyor.

1. Yaşargil Mikronöroşirürji Kongresi’nde beyin cerrahi alanında çalışmalar yürüten ve kongre için sunum gönderen 40 yaş altı 200 genç bilim insanı, Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi kapsamında hayata geçirilen burs fonu ile ağırlanacak.

PROF. DR. M. GAZİ YAŞARGİL KİMDİR?

Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil, mikronöroşirürjinin babası olarak tarihe geçmiş bir Türk bilim insanıdır. Yaşamı boyunca yaptığı yenilikçi çalışmalar ile mikrocerrahiyi geliştirmiştir.

Yaşargil, nörocerrahi alanında mikrocerrahi tekniklerini geliştirmesiyle bilinir. Özellikle vasküler cerrahi ve tümör cerrahisinde çok önemli yeni ameliyat teknikleri geliştirerek dünya beyin cerrahisine katkıda bulunmuştur. Dünyanın en önemli beyin cerrahi yayınlardan biri tarafından “Yüzyılın Beyin Cerrahı” olarak seçilmiştir.

PROF. DR. OSSAMA AL-MEFTY KİMDİR?

Prof. Dr. Ossama Al-Mefty, özellikle kafa tabanı cerrahisinde çığır açmış bir mikrocerrah olarak tanınır. Al-Mefty, halen Harvard Tıp Fakültesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Al-Mefty’nin hem cerrahi pratiği hem de akademik çalışmaları, nöroşirurji alanında geniş bir etki bırakmıştır. Öğrencilere ve meslektaşlarına mentorluk yaparak da gelecek nesil cerrahların yetişmesine katkıda bulunmuştur.

PROF. DR. UĞUR TÜRE KİMDİR? 

Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Şişli-Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimi sırasında ve sonrasında, 1990-1992 tarihleri arasında, Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil gözetiminde Zürih Üniversitesi Hastanesinde mikrocerrahi ve cerrahi nöroanatomi alanlarında çalışmalar yapmıştır.

1995-1997 tarihleri arasında, Arkansas Tıp Üniversitesi’nde Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil ve Prof. Ossama Al-Mefty gözetiminde cerrahi nöroanatomi çalışmalarına devam etmiştir. 

Ağustos 2005’de Yeditepe Üniversitesi Hastanesin’de beyin ve sinir cerrahisi anabilim dalını kurmuş ve bölüm başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Dr. Uğur Türe; cerrahi nöroanatomi ve cerrahi teknikler konularında çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP