DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Budapeşte Festival Orkestrası’ndan

Dünyanın en iyi orkestralarından biri olan Budapeşte Festival Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali kapsamında AKM’de sahne aldı. Orkestra, Brahms’a adanan repertuvarı kadar ‘Kızılcıklar Oldu mu’ türküsüyle de müzikseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

Yayınlanma Tarihi :
Budapeşte Festival Orkestrası’ndan

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 52’ncisi düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, geçtiğimiz pazartesi akşamı dünyanın en iyi orkestraları arasında gösterilen Budapeşte Festival Orkestrası ve Francesco Piemontesi’yi ağırladı. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserde 19. Yüzyıl’ın en önemli müzisyenlerinden Alman piyanist Johannes Brahms’ın eserleri; Budapeşte Festival Orkestrası’nın etkileyici performansı ve usta piyanist Francesco Piemontesi’nin yorumuyla hayat buldu. Konserin ilk bölümünde Brahms’ın ‘’2 No’lu Macar Dansı’ ve ‘2 No’lu Piyano Konçertosu, ikinci bölümünde ise ‘7 No’lu Macar Dansı’ ve ‘2 No’lu Senfonisi’ yer aldı. Brahms’ın ‘2 No’lu Piyano Konçertosu’yla büyük alkış alan İtalyan piyanist Piemontesi, performansıyla büyüledi ve sahneye üç kez geri gelip, seyirciyi selamladı.

ALKIŞ YAĞMURUNA TUTULDULAR

Aradan sonra günümüzün en vizyoner şeflerinden Iván Fischer yönetimindeki orkestra yeniden sahnedeydi… Kapanışta Brahms’ın ‘2 No’lu Senfonisi’ni seslendiren topluluğun sürprizi ise herkesi şaşırttı. 2 No’lu senfoni bittikten sonra ayağa kalkan orkestra üyeleri Şef Fischer yönetiminde ‘Kızılcıklar Oldu mu’ türküsünü söylemeye başlayınca salondan bir anda alkış ve ıslık sesleri yükseldi. Türkünün ardından etkileyici performanslarıyla müzikseverlere unutulmaz saatler yaşatan topluluk ayakta alkışlandı.

37 YILDIR KESİNTİSİZ DESTEK

Mercedes-Benz’in katkılarıyla gerçekleşen konserin ardından Türkiye’nin en uzun soluklu ve sürdürülebilir etkinliklerinden biri olan İstanbul Müzik Festivali’ni 37 yıldır kesintisiz olarak desteklemekten gurur duyduklarını belirten Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan, “Kültür ve sanatın gelişimine destek vererek sanatın evrenselliğini ve erişilebilirliğini artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP