DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Avrupa diken üstünde: ‘Putin’in Batı’ya karşı yeni silahı’

Avrupa’da art arda yaşanan gizemli kundaklama ve sabotaj olayları, Rusya ile ilgili korkuyu artırdı.

Yayınlanma Tarihi :
Avrupa diken üstünde: ‘Putin’in Batı’ya karşı yeni silahı’

Ukrayna savaşı nedeniyle Batı ile Rusya arasında ipler giderek gerilirken, Avrupa’da son dönemde art arda yaşanan yangın ve saldırılar, “Rusya, Batı’yı yeni yöntemle hedef alıyor” iddialarını gündeme getirdi.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, son dönemde Baltık ülkeleri, Almanya ve İngiltere’de yaşanan “gizemli” yangın ve saldırılar, Rusya’nın yeni silah olarak sabotaj ve kundaklama olaylarını kullandığı iddialarına yol açtı.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’da bu ay çıkan yangın sonrasında Polonya Başbakanı Donald Tusk, “Rusya kaynaklı sabotaj” iddiasında bulunmuştu. 

Bu olayı Londra’nın doğusundaki kundaklama, Polonya’da bir AVM’de çıkan büyük yangın, Almanya’nın Bavyera bölgesindeki sabotaj girişimi ve Paris’teki antisemitist grafiti olayları takip etti. Bu olayların koordineli olduğu yönünde bir kanıt bulunamasa da, Guardian’a göre güvenlik servisleri olayların arkasında Batı’yı istikrarsızlaştırmaya çalışan Rusya’nın olabileceğinden şüpheleniyor. 

Konunun bu hafta Brüksel’de düzenlenen savunma ve dışişleri bakanları toplantısında da gündeme geldiği belirtildi. Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, ülkesindeki altyapı kurumlarına yönelik sabotaj girişimlerine değinerek Rusya’nın NATO ülkelerini güçsüz hale getirmeye çalıştığını söyledi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, Avrupa’da Rus istihbaratının artan faaliyetlerine dikkat çekti.

AVRUPA’DA ART ARDA GİZEMLİ OLAYLAR

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, ülkesinin uzun süredir Rusya’nın sabotaj girişimlerine sahne olduğunu söyleyerek “İçişleri bakanının ve bir gazetecinin arabasına saldırmak için 10 kişiyi işe aldılar. Bunlar Rusya için normal hareketler. Avrupa ve NATO ülkelerine karşı giderek daha da saldırganlaşıyorlar” dedi.

Şubatta Estonya İçişleri Bakanı Lauri Läänemets’in arabasının camlarının kırılması sonrası saldırıyla suçlanan Ruslar gözaltına alınmıştı.

İngiltere’de geçen ay bir kişi Ukrayna’yla bağlantılı iş yerlerini kundaklama suçlamasıyla gözaltına alınmış, bu kişinin Rus istihbaratı tarafından işe alındığı öne sürülmüştü. 

Rusya bağlantılı siber suçlardaki artışla alarm durumuna geçen Almanya ise, geçen ay Bavyera’daki bir askeri üsse sabotaj planı yapmakla suçlanan iki Rus’u yakaladığını duyurdu.

Atina’da ise bu hafta bazı okullara yönelik bomba ihbarlarının arkasında yine Rusların olduğu iddia ediliyor. 

Guardian’a göre Avrupalı güvenlik birimleri, özellikle Ukrayna’yla bağlantılı kurumlara dikkatli olma çağrısında bulunuyor. Litvanya ulusal kriz yönetimi birimi NKVC’nin Başkanı Vilmantas Vitkauskas, “Tehdit düzeyi çok yüksek. Halk dikkatli olmalı” dedi.

Rusya ise suçlamaları “komplo teorisi” olarak niteliyor.

 

 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP