DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Antalya krizi az hasarla atlatmaya çalısıyor

Turizmciler, Alman tur operatörü FTI’ın iflasını ardından çalışmalarını hızlandırdı. Rezervasyonunu tamamlamış turistlerin yüzde 10’unun Türkiye’ye gelemeyeceği belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi :
Antalya krizi az hasarla atlatmaya çalısıyor

Yıla 60 milyon turist ve 60 milyar dolarlık gelir hedefi ile başlayan turizm sektörü yaz sezonuna ise Alman tur operatörü devi FTI’ın iflas haberi ile başladı. 2024 sezonu için 370 bin turist getirmesi planlanan tur şirketinin iflasının ardından turizm sektörü hasar tespit çalışmalarına devam ederken, ilk faturanın yaklaşık 30 milyon Euro civarı olacağı ancak şirketin Türkiye’deki alacakları ile bu rakamın altına inilebileceği kaydedildi.

YÜZDE 10 KAYIP YAŞANABİLİR

Hem bakanlık hem de STK’lar olarak bu krizin en az hasarla atlatılması ve 370 bin turistin Türkiye ziyaretlerinin etkilenmemesi için çalıştıklarını kaydeden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu,  durumu şöyle özetledi: “FTI’ın otelciye 25-30 milyon Euro borcu var. Ancak alacaklı olduğu otelciler ve işlettiği oteller de var. Gerçek rakam bu 25-30 milyonun altına düşebilir. Avukat tutma şansı olmayan küçük ölçekli otellere de sahip çıkmaya çalışıyoruz. Sezona dönük şu anda satılmış 370 bin kişilik rezervasyon var. Bunun Alman sigorta şirketi tarafından dağılım yapılarak tur operatörleri arasında kimin üzerinden geleceğinin paylaşılması gerekiyor. Bu 370 bin kişi yüzde 10 kayıpla Türkiye’ye geleceğini düşünüyoruz.”

 Türkiye özelinde çalışan FTI’ın Almanya dışında Yunanistan, İspanya gibi ülkelerden de turist getirdiğini aktaran Kavaloğlu, geçmişte yaşanan Thomas Cook’un yüksek sezondan sonra battığı için götürüsünün yüksek olduğunu, burada ise sezon öncesi bir iflas olduğu için götürüsünün daha az olmasını beklediklerini dile getirdi.

Vizesiz adalara ek sefer planlanıyor

Türkiye’den Yunan adalarına kapıda vize uygulamasının ardından feribotlarda doluluklar üst seviyeye ulaştı. Bayram döneminde yoğunluk beklediklerini söyleyen TÜRSAB İzmir BTK Başkanı Kıvanç Meriç, “Bayramda Yunan adalarına giden feribotların doluluk oranı yüzde 100’e yaklaşıyor. Ayrıca bayram döneminde ek seferler konulacak. Bu sene Türk müşteri rekorunu kıracağı söylenebilir” dedi.

Turistin yüzde 17’si yerli

Bayram tatili ile okulların kapanmasının ardından yerli turistte hareketlilik beklediklerini kaydeden Kaan Kavaloğlu, yerli turist için de iyi bir sezon açılışı beklediklerini dile getirdi. Kavaloğlu bu yıl ortalamada sektörün ağırladığı toplam turist sayısının yüzde 17’sinin yerlilerden oluşmasını beklediklerini dile getirdi. Bu kriz ortamında turizm sektörünün Euro kurunun şu anki seviyesi nedeni ile zorda olduğunu aktaran Kavaloğlu, “Fayda maliyet analizinin tüketicinin lehine olduğu bir destinasyon olma özelliğimizi kaybettik. Euro kuru artmayıp enflasyon aynı oranda devam ettikçe bizi zor duruma sokuyor” dedi.

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış