DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ABD’nin 320 milyon dolarlık ‘Gazze’ye yardım’ fiyaskosu

ABD’nin Gazze’ye yardımlar için 320 milyon dolar harcadığı yüzer iskele, 12 gün dayanabildi.

Yayınlanma Tarihi :
ABD’nin 320 milyon dolarlık ‘Gazze’ye yardım’ fiyaskosu

ABD’nin Gazze Şeridi kıyısında insani yardımlar için kurduğu yüzer iskele projesinin fiyaskoyla sonuçlanması tartışmalara yol açtı.

Gazze’de ABD’nin yüzer iskelesine destek veren 4 geminin 25 Mayıs’ta akıntıya kapıldığı, sadece birinin kurtarılabildiği ve üç geminin İsrail’de kıyıya vurduğu bildirilmişti.

Pentagon, 28 Mayıs’ta, yüzer iskelenin faaliyetinin tamiri tamamlanana dek kısa süreliğine askıya alındığını açıklamıştı. Wall Street Journal’a konuşan ABD’li iki askeri yetkili de, yüzer iskelenin Gazze’nin hava ve deniz şartlarına uygun olmayabileceğini ifade etti. 

‘HAVA ŞARTLARI NEDENİYLE ÇÖKTÜ’

İsrail haber siteleri, ABD’nin yüzer iskelenin faaliyetlerinin durdurulduğunu duyurmasının, ciddi orandaki maliyeti ve iki hafta dahi dayanamadığı göz önüne alındığında Joe Biden yönetimi için bir “utanç kaynağı” olduğunu yazdı. 

Uydu görüntüleri, yüzer limandaki hasarı ortaya koydu.

İsrailli ekonomi sitesi Calcalist’e göre, ABD ordusu tarafından Gazze kıyısında 320 milyon dolara inşa edilen yüzer liman, hava şartları ve kuvvetli dalgalar nedeniyle çöktü. Parçaları İsrail’in güneyindeki Aşdod Limanı’na nakledilecek yüzer iskelenin tamiri ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un tahminlerine göre bir haftadan fazla sürecek. 

The Times of Israel haber sitesi de ABD’lilerin, 1000 askerin katılımı ve karmaşık bir lojistik operasyonla kendilerine 320 milyon dolara mal olan iskeleyi inşa etmek için gösterdiği büyük çabaya rağmen bir dizi başarısızlık nedeniyle yüzer iskelenin çalıştırılmasında zorluklarla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Haberde, “Bu olaylar, ABD planının ve Kıbrıs’tan Gazze’ye kadar olan deniz koridoru operasyonunun uygulanmasının karmaşıklığını ve zorluğunu ortaya koyuyor” ifadelerine yer verildi. 

Haber/Kaynak: admin

YORUM YAP