Uncategorized

Yaşam alanınız kabusa dönüşmesin!

1.Yaşam alanınızı daraltmak istemiyorsanız, küçük alanlarda büyük mobilyalar kullanmayın.

2.Zevkinize hitap eden tasarımları satın alırken, birbirlerine uyumlu olup olmadıklarına bakın.

3.Dekorasyon sırasında mekana giren gün ışığı noktalarını koruma altına alın. Aksi takdirde ferah bir atmosfer oluşturmanız hayal olabilir.

4.Duvara ayna asmayı düşünüyorsanız, mutlaka kullanılacağı mekana yansıtacağı görüntüyü kontrol edin. Tam karşısına canlı çiçek koymak ya da balkonun orman manzarasına denk getirmek mekana ferahlık katar.

5.Bu ara her ne kadar ‘uyumsuzluğun uyumu’ moda olsa da, country ve retro gibi asla bir araya gelmemesi gereken konseptler var. Buna dikkat edin.

6.Dekore edilen alanda kullanılacak tekstil malzemelerinin ortak bir temada buluşması gerek. Örneğin, yün halı ve keten perdeler, mekanda yaz ve kışı aynı anda yaşatmak gibi bir hava yaratacağından asla birlikte kullanılmamalı.

7.Zeminde büyük desenli ve renkli malzeme kullanıp, koltuk kumaşını hareketli bir kumaştan seçerseniz. Bunca detayın yer aldığı bir ortam, sadece gözünüzü yormakla kalmaz, ferah bir atmosferi de imkansız kılar.

8.Minimalizm, her ortamı olduğundan daha geniş gösterir. Az eşyanın kullanıldığı ve sade tasarımlarla döşenmiş her alan, yarattığı huzur duygusuyla da dikkat çeker.

9.Yaşam alanında çok sayıda biblo gibi küçük ve dekoratif objeler kullanmak, o ortamı detaylarla boğucu hale getirebilir. Az sayıda ama dikkat çekici tasarımlar evinizi daha farklı kılar.

10.Başta salon olmak üzere aynı ebattaki iki koltuğun karşılıklı kullanılması, ortama kasvet getirir. Çünkü sıkışık bir koridor görünümü her alanda sıkıntı yaratır.

11.İyi işçilikle yapılmamış bir boya-badana, mobilyalarınız ne kadar özel olursa olsun her ortamı kötü gösterir. Özellikle de duvara asılmış objeleri…

Başa dön tuşu