Gündem

Vatandaşın kamulaştırma bedeli isyanı: Bu paraya gecekondu alamayız

Canik ilçesi Karşıyaka Mahallesi’ne otopark yapmak için 2020 yılında kamulaştırma çalışmalara başlayan AKP’li Büyükşehir Belediyesi, aynı yıl içerisinde bazı evleri de yıkmaya başladı. Belediye evleri yıkılacak olan vatandaşlara da tahliye yazısı gönderi. 170 ila 200 bin lira arasında kamulaştırma bedelini az bulan vatandaşlar ise eylem yaptı.

“BU PARAYA GECE KONSU ALAMAYIZ”

Belediyenin bir yıl önceki kamulaştırma bedelinden evlerini almaya çalıştığını söyleyen mahalle sakinleri, artan fiyatlar ve enflasyon nedeniyle zor durumda kaldıklarını dile getirdi. Toplanan vatandaşlar asına açıklama yapan Ahmet Kaya isimli bir vatandaş, haklarını aramak için sokağa çıktıklarını belirterek, “Pandemi döneminden başlayarak, Samsun Büyükşehir Belediyesi, mahallemizde otopark yaptırma gerekçesiyle ikamet ettiğimiz daireleri kamulaştırırken, dairelerimize biçtiği kamulaştırma bedeli, enflasyon şartlarına kesinlikle uygun değildir.

Dairelerimize belediye tarafından 170 bin ile 200 bin lira arasında bir değer biçildi. Bu parayla biz normal standartlarda bir daire alamayız. Hatta gecekondu bile alamayız. Kamulaştırmayı gerekçe göstererek Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme yoluyla tapularımıza el koyması mülkiyet hakkının gaspıdır. Burada 20’nin üzerinde daireden bahsediyoruz. Kış ayı yaklaşırken bizi resmen sokağa atıyorlar. Kendi tapulu dairemizden kapı dışarı edilerek kiraya mahkum ediliyoruz” dedi.

BEŞ KATLI BİNAYA 430 BİN LİRA VERDİLER

Beş katlı binasının belediye tarafından yıkılacağını ileri süren Selim Serdar isimli vatandaş ise; “Beş katlı binaya 430 bin lira değer biçtiler. Böyle bir adalet sistemi dünyanın hangi yerinde var? Bu parayla bir daire alamıyorum. Sadece binanın dış cephesini yaptırmak için 100 bin lira, doğalgaza ise 120 bin lira harcadım. Bana hiç sormadan ve danışmadan devlet elimdeki tapuyu nasıl alabilir? Hangi yasal gerekçeyle bu yapılabiliyor anlamış değilim” diye konuştu.

Başa dön tuşu