Gündem

Ulaştırma Bakanı İstanbul’dan belediye başkan adayı olacak mı? Yanıt verdi

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde İstanbul’a aday olmak isteyebileceği öne sürülmüştü… Bakan, o iddialara yanıt verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’da düzenlenen iftar programında ulaştırma muhabirleriyle bir araya geldi… Gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Karaismailoğlu, yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olacağı iddialarının sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

*Ben şu anda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’yım. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde de 24 yıl çalıştım en son bürokrat olarak da en üst seviyede görev alan birisi olarak İstanbul’un tamamını planlamış ve altyapısını çok iyi bilen birisi olarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak tüm Türkiye’ye hizmet etme görevi bana verildi.

*Ben onun kutsallığını ve fırsatını bulduğum için ülkemize hizmet etmek adına canla başla çalışıyorum.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

*Şuanda Kanal İstanbul için hem demiryolu hem de karayolu çalışmalarımıza başladık. Özellikle demiryolu tarafında Kanal İstanbul’un altından geçecek olan Halkalı-Ispartakule Demiryolu projesine başladık.

*Yine Sazlıdere Köprüsüyle Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy Otoyolu Projesini Kanal İstanbul’a göre projelendirerek başlandı ve çalışmaları devam ediyor

UKRAYNA’DAN YARALILARIN TAHLİYESİ

*Ukrayna’nın Karadeniz’deki sahilinde bekleyen 22 tane gemimiz var. Ukrayna Büyükelçisi ile istişare yaptık.

*O gemileri oradan almamız gerekiyor. Başlarda 200’ün üzerinde mürettebat vardı. Bunların bir kısmını tahliye ettik. Şimdi 90 tane daha mürettebat var ama onlar tahliye talebinde bulunmadılar.

DENİZDEKİ MAYINLARIN YARATTIĞI ENDİŞE…

*Mayınlara ilişkin 2 tarafta farklı şeyler söylüyor ama o mayınların bu kadar kısa sürede İstanbul yakınlarına kadar gelmesi mümkün değil çünkü Ukrayna’daki mayınların serbest bırakılması bize  garip geliyor. O yüzden sürekli mayın tarama gemileri dolaşıyor. Tabi bu da bir endişe yaratıyor.

Başa dön tuşu