Kültür-Sanat

Siyasetten sonra kendini sanata adadı

Bu yıl üçüncü kez kapılarını açan İstanbul Sanat ve Antika Fuarı, 17 Kasım’da başladı. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 17 Kasım’da saat 18.00’de yapılan resmi açılış töreninin ardından İstanbul Sanat ve Antika Fuarı, 21 Kasım tarihine kadar 11.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuarda ressam Burcu Özcan ile Mohammad Javad Ebadati adlı Sam Sare lakaplı İranlı heykeltıraşın çalışmaları Karl Ein Art Gallery platformunda uzun zaman sonra ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sanat dünyasında merakla beklenen Çift Başlı Kartal eser de fuarda meraklıları için sergileniyor.

“DOĞADAN İLHAM ALDIM”

Fuarın sürpriz ismi ise DSP Eski Genel Başkanı Zeki Sezer oldu. Sezer, sanat merakıyla ilgili SÖZCÜ’ye şu açıklamaları yaptı:

“Resme merakım siyaset dönemimde başlamıştı emeklilik sürecinde resim yapmaya zamanım oldu. Arkadaşlar da sergi açalım teklifinde bulundu kabul ettim.

Siyaset yaptığım dönemde de figürler, portreler çizer ve boyardım. Emekli olduktan sonra sanata daha çok zaman ayırmaya başladım. Bu fuara da doğa resimlerimle katılacağım. Doğa bütün sanatçıların ilham kaynağıdır, bu nedenle temamı doğa olarak belirledim. Bazen çok güzel bir manzara gördüğümde o an eskiz yapıyorum eve gidince de boyuyorum. Fuar başlamadan bir eserim satıldı. 10’a yakın resimle katılacağım.

Bülent Ecevit, genel başkan seçildiğimde beni desteklemişti ve o gün bana sanatçı demişti. Onun gibi bir değer bana sanatçı dedikten sonra sanat icra etmek benim için bir görev oldu.”

Fuara eserleri ile katılan diğer isimler ise şöyle: Ayşegül Öncel, Canan Aydoğmuş, Lale Öztürk, Banu Yasin, Ceylan Mutlu, Süreyya Acar, Bülent Şavkın ve Işık Barutçu…

Başa dön tuşu