Dünya

Rusya teslim olan Ukraynalıların görüntüleri paylaştı, Zelenski iddiaları reddetti!

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgalde, Rus birliklerinin öncelikli hedefinde olan ve ağır çatışmaların yaşandığı Mariupol’den endişe verici haberler gelmeye devam ediyor. Çok uzun süredir kendilerinden 10 kat daha fazla sayıdaki düşmana karşı direniş gösteren kent sakinleri şimdilerde daha büyük bir korku içerisinde.

ASKERLER UYARMIŞTI: ERZAK VE CEPHANELİK BİTTİ, TESLİM OLMAK ZORUNDAYIZ

Bölgede savaşan askerlerin cephanelik ve erzakları bittiği için ‘teslim olmaktan başka çareleri olmadığı’ konusunda sosyal medyadan yayınladığı videolar hala konuşulurken bugün gelen görüntüler liman kentindeki kritik durumla ilgili korkuları artırdı.

Ukrayna için gönüllü savaşan İngiliz askeri Aiden Aslin  ‘Yiyeceğimiz ve cephanemiz tükendi. Rus güçlerine teslim olmaktan başka çaremiz yok.’ demişti.

RUSYA TESLİM OLAN UKRAYNALILARIN GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

Rusya devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde bir çelik fabrikasından dışarı çıkan ve elleri havada yürüyerek Rus birliklerine teslim olan Ukraynalılar görülüyor.

Kiev henüz iddiayı doğrulamasa da Rusya kentin sanayi bölgesindeki Ilyich demir ve çelik fabrikasında saklanan 1.026 Ukraynalı denizcinin son bir direniş sergiledikten sonra teslim olduğunu duyurdu.

Rusya’nın yayınladığı teslim olma görüntüleri

KENT YOK OLMANIN EŞİĞİNE GELDİ AMA DÜŞMEDİ

Savaşın başladığı günden beri çok sert çatışmaların yaşandığı Mariupol’de neredeyse taş üstünde taş kalmadı. Ağır bombardımanın etkisi ile bir çok bölge moloz yığınlarına döndü ancak kent hala düşmedi.

Hem Rusya hem de Ukrayna için kritik bir öneme sahip olan Mariupol Rusların denetimine geçerse, Moskova’nın güneydeki ve doğudaki cepheleri arasında geniş bir alan buradan kontrol edilebilir. Bu da Rus birliklerine inanılmaz bir avantaj sağlıyor.

Başa dön tuşu