Magazin

Orhan Gencebay’dan sahne kıyafetleri yorumu: Bu edeple ilgili

Etiler’de bir mekanda eşi Sevim Emre, oğlu Gökhan Gencebay ve gelini Seda Özmen ile yemek sonrası sohbet eden usta sanatçı, muhabirleri kırmayarak soruları yanıtladı.

“YERLİ VE MİLLİ MÜZİK SEKTÖRÜMÜZDE ÜRETİM DURMUŞTUR”

Müzik sektörü hakkında konuşan Gencebay şunları söyledi; “Yerli ve milli müzik sektörümüzde üretim durmuştur, durmuştur derken olağanüstü bir zarardır. Bunun hemen düzelmesi lazım, bunun nedeni üreten sanatçıların maddi ve manevi hakları gereği gibi alınamamaktadır. Ülkemizde müzik sanatı haklarıyla ilgili, bazı konular kesinlikle ele alınmalı.”

“Bunu düzeltmeden üretim olmaz, üretim olmadan genel olarak hiçbir şey olmaz. Devletimiz bu duruma el atarsa gereğini yapacaktır, devletimizden para beklemiyoruz. Sadece haklarımızı almamız konusunda bize gerekeni yapma imkanı verecektir.”

“BATI BUNU 300 YIL ÖNCE YAPMIŞ”

Gencebay, “300 yıl evvel bunları halletmiş olan Batı’da, Avrupa Birliği var. Bizim istediğimiz AB hukukunun burada tam anlamıyla uygulanması, oradaki hakların ve saygınlığın burada da aynı şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Belki bizimkiler bilmeyebilirler, ancak biz öğretmeye hazırız. İlkokuldan itibaren insan haklarının ne olduğunu anlatmamız lazım. Bu konuların hızlı bir şekilde çözülmesi lazım, sanatçımızın hakkını hakkıyla savunmalıyız” dedi.

“BU EDEPLE İLGİLİ”

Son dönemin tartışma konularından birisi olan sahne kıyafetleri hakkında konuşan Gencebay, “Bunu öncelikle ortaya söylemek istiyorum, her şeyin bir dengesi vardır, onu bulmak ve uygulamak lazım. Biz eskiden televizyonlara çıkarken smokinle çıkardık, şimdi zaman değişti. Tabii ki biz mayoyla çıkmıyoruz, biraz daha günlük kıyafetlerle çıkabiliyoruz. Bunların hepsinin düşünerek gereğinin olması lazım diyorum, bu edeple ilgili, akılla ilgili, eserin yapısıyla ilgili, her şeyden önce insana yakışan olması lazım” dedi.

Bu konuların önce ne olduğunun anlaşılması gerektiğini belirten usta sanatçı şöyle devam etti, “Her şeyden önce sanat nedir, sanat siyaset yapmaz. Sanat kültürlerin zirvesidir, önce sanatı anlamak lazım. Sanat siyasetten üstündür, bunun anlamı üst-alt kavramı değildir.”

“Bu kesinlikle yanlış anlaşılmasın, sanat siyaset yapmayacağı için, ilahi adaletin, kainatın güzelliğini anlatan kavramlardan oluşan bir oluşumdur. Sevgi, saygı, paylaşmak, estetik, güzelli ne varsa anlatır. Çirkinlikleri anlatsa da bunu önermez.” Muhabirlerin sorularını yanıtladıktan sonra ailesi ile poz veren Orhan Gencebay, evinin yolunu tuttu.

Başa dön tuşu