Dünya

KKTC’de Cumhurbaşkanı Tatar hükümetin istifasını kabul etti

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasını kabul etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sular durulmuyor…

Başbakan Faiz Sucuoğlu ile Maliye Bakanı Sunat Atun’un karşı karşıya gelmesi ile birlikte büyüyen krizde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin sunduğu istifayı kabul ettiğini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Ocak ayında yapılan seçim sonrasında KKTC’de kurulan UBP, DP ve YDP koalisyonunun ömrü sadece birkaç ay sürdü…

Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini üstlenen UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’nun 9 Mart 2022’de istifa etmesiyle kabinede ilk değişiklik yaşanmıştı. Hasipoğlu’ndan boşalan koltuğa Hasan Taçoy getirilirken Dışişleri Bakanlığı görevine ise Tahsin Ertuğruloğlu getirilmişti.

Kabinedeki ikinci değişiklik talebi ise dün geldi. Başbakan Sucuoğlu ile Maliye Bakanı Sunat Atun arasında bir süredir devam eden gerilim, hükümetin düşmesine gidecek kadar büyüdü.

Başta ekonomik belirsizlik ve anlaşmazlıklar olmak üzere birçok konuda karşı karşıya gelen Sucuoğlu ve Atun arasındaki gerilim dün patlama noktasına geldi. Daha önce taraflar birbirlerini yalanlarken, Sucuoğlu, Atun’un görevden alınması için süreç başlattı.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, önceki gün kabinesinde görev alan Maliye Bakanı Sunat Atun’un görevden alınmasını istemiş ve Cumhurbaşkanı Tatar ile iletişime geçmişti. Fakat Tatar’dan yanıt gelmeyince, hükümet ortakları DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı Cumhurbaşkanlığı’na giderek hükümetin istifasını sundu.

Dün gece UBP’nin Genişletilmiş MYK’sında da Sucuoğlu’nun kararına destek çıkmıştı.

Başa dön tuşu