Gündem

Kılıçdaroğlu: Bu seçim Türkiye’nin kader seçimi olacaktır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kilis Kanaat Önderleri, Muhtarlar, STK Temsilcileri Toplantısı’na katıldı.  Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra, CHP İstanbul Milletvekilleri  Erdoğan Toprak, Özgür Karabat, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Gaziantep Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya, İrfan Kaplan, CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, CHP Parti Meclisi üyesi Devrim Barış Çelik ve muhtarlar ve STK temsilcileri de yer aldı.

“BİZ SINIR TİCARETİNİ BÜYÜTMELİYİZ”

Sınır ticaretinin büyütülmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sınır ticaretinin, meşru bir ticaretin Kilis’e de Türkiye’de de çok şey katacağının farkında olan birisiyim. Biz sınır ticaretini aşmalıyız, büyütmeliyiz. İnsanlar geçimini sağlamak için kaçakçılık yapmasınlar. İş meşru zeminde olsun, bizde kazanalım Suriye de İran da kazansın. Önemli merkezler oluşturmalıyız. Bir kısmı Suriye’de bir kısmı Türkiye’de olmalı. Özel serbest belgeler inşa etmek mümkündür. Bugünkü koşullarda yapamayız çünkü herkesle kavgalıyız. Barış, huzur, beraber olmak varken kavganın kime ne faydası oluyor?” diye sordu.

“BAKANLIK İZİN VERSİN, KİLİS’İN ARZU EDİLEN YERİNE BİRER OKUL YAPIP TESLİM EDECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, Kilis’te eğitimin felaket pozisyonda olduğuna dikkat çekerek, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Eğitim bir aileye, bir kişiye, sınıfa, topluma sınıf atlatan en önemli faktördür. Eğitimde felaket pozisyonda. Kilis’ten Milli Eğitim Bakanı’na çok açık ve net çağrı yapıyorum. Gittiğim yerlerde, ‘Sınıflar 40’ar 50’şer kişilik. Okul yetmiyor’ dediler. Ben açık çağrı yapıyorum. 11 büyükşehir belediye başkanımız var Milli Eğitim Bakanlığı izin versin Kilis’in arzu edilen yerine birer okul yapıp teslim edeceğiz” dedi.

“BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEZSEK TÜRKİYE’Yİ FELAKETE SÜRÜKLERİZ”

İntihar vakalarının çok arttığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Bir kişi yakaladı çarşıda, oğlunun uyuşturucu kullandığını, kendisinin hayati tehlikede olduğunu, yatarken odasını kilitlediğini anlattı. Bu çok acı bir toplam. Bu tabloyu değiştirmezsek Türkiye’yi felakete sürükleriz. Uyuşturucu çetelerinin, baronlarının cirit attığı ülkeye döndü adeta Türkiye. Benim bu millete sözüm var. Millet İttifakı iktidar olursa o baronların hiç birisini bu topraklarda yaşatmayacağım” diye konuştu.

“BU SEÇİM TÜRKİYE’NİN KADER SEÇİMİ OLACAKTIR”

“Neden liderler bir televizyon programında çıkıp yan yana tartışmazlar?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Oturalım tartışalım, konuşalım. Birbirimizin yabancısı değiliz ki aynı ülkenin insanlarıyız. O kadar kamplaştık ki birbirimize farklı gözle bakmaya başladık. Neredeyse yollarımızı, evlerimizi, caddelerimizi ayıracağız. Türkiye’nin buradan çıkması lazım. Buradan beraber çıkaracağız Türkiye’yi. Daha güçlü bir Türkiye istiyorsanız, o zaman bize katılacaksınız. Her birinizin vatandaş olarak sorumluluğu var. ‘Yeter’ diyeceksiniz bir noktadan sonra.  ‘Yeter ya Türkiye bu hale düşmemeli’ demeniz lazım. Bunu dediğiniz andan itibaren demokrasinin nasıl değiştiğini göreceksiniz. Türkiye’nin nasıl büyüdüğünü göreceksiniz. Elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. Çünkü bu seçim Türkiye’nin kader seçimi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu