Kültür-Sanat

Kadın sanatçılar Venedik Bienali’ne ilk kez ağırlığını koyuyor

Çağdaş sanat fuarı Venedik Bienali, 127 yıllık tarihinde ilk kez, İtalyan sanatçı Cecilia Alemani’nin küratöryel yönetimi altında kadın ve cinsiyetsiz sanatçıların çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor.

Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi, üretken kariyerlerine rağmen uzun süredir göz ardı edilen sanatçılara dikkat çekerek aynı zamanda toplumsal cinsiyet normları, sömürgecilik ve iklim değişikliği gibi temaları araştırıyor.

Bloomberg’in haberine göre, Alemani’nin 80 ulusal pavyonun yanı sıra “The Milk of Dreams” başlıklı ana şovu, Covid-19 pandemisi sebebiyle bir yıllık gecikmeden sonra cumartesi günü açılıyor. Sanat fuarı 27 Kasım’a kadar sürecek. 

New York’ta yaşayan İtalyan küratör Alemani, bu hafta, ana gösteri için seçtiği 200’den fazla sanatçı arasında kadınların ağırlığının “bir seçim değil, bir süreç olduğunu” söyledi.

Cecilia Alemani…

“MAALESEF CİNSİYET SORUNUNU ÇÖZEMEDİK”

The Associated Press’e konuşan küratör, “Bugünün en iyi sanatçılarından bazılarının kadın sanatçılar olduğunu düşünüyorum. Ama şunu da unutmayalım ki, Venedik Bienali’nin uzun tarihinde, erkek sanatçıların önceki baskılardaki üstünlüğü şaşırtıcıydı. Maalesef cinsiyetle ilgili pek çok sorunu hala çözebilmiş değiliz” dedi.

Corona virüsü pandemisi sırasında tasarlanan ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaş devam ederken başlayan bienal için Alemani, böyle zamanlarda sanatın “yüzeysel” görünebileceğini kabul etti. Ama aynı zamanda Bienal’in on yıllar boyunca “çağdaş sanat dünyasının çok ötesine geçen travmaları ve krizleri de özümseyen ve kaydeden bir tür tarih sismografı” olarak rolünü de ileri sürdü.

TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından sanatçılar çekildikten sonra Rus pavyonu bu yıl kilitli kaldı. Yakınlarda, Ukrayna Pavyonu küratörleri tarafından Giardini’nin merkezine kum torbaları dikilmiş ve iki aylık savaşın dehşetini temsil eden Ukraynalı sanatçıların yeni sanat eserlerinin stilize edilmiş posterleriyle çevrelenmiştir.

Türkiye’de kavramsal sanatın öncülerinden Füsun Onur 85 yaşında, pandemi ve iklim değişikliği gibi günümüz tehditlerine karşı koyan storyboard tablolarına kurulan sırım gibi kedi ve farelerle Türk pavyonunu doldurdu. Boğaz’a bakan evinde Türkiye’yi temsil etme rolünden ve pandemi sırasında ürettiği işlerden gurur duyarken, onurun geç geldiğini kabul etti.

Onur, İstanbul’dan telefonla “Neden böyle bilmiyorum” dedi. “Kadın sanatçılar çok çalışıyor ama her zaman tanınmazlar. Her zaman önce erkektir.”

23 Nisan’da Arsenale’da başlayan Venedik Bienali, 27 Kasım Pazar gününe kadar devam edecek.

  

Başa dön tuşu