Gündem

İmsak vakti İstanbul, Ankara, İzmir için kaçta? Sahur vakti kaçta? Ramazan İmsakiyesi 2022

İslam’ın beş temel esasından biri olan oruç ibadeti için sahur yapacak olanlar imsak vakti oruca niyet edecek. Büyük sevabı olan oruç ibadetini yapacak olanlar sahur saatlerini araştırmaya başladı. İstanbul imsak vakti 04:47 olarak belirlendi imsak vakti Ankara’da 04:35, İzmir’de ise 05:02 olacak. Diyanet’in yayımladığı imsak vakitlerini ve il il sahur saatlerini sizler için derledik.

Müslümanlar sahur öncesinde mutfaklarda sofra hazırlıklarına başlarken, imsak vaktinin ne zaman olduğunu da araştırıyor. Bu gece 14. günün orucu için sahura kalkılacak. Sahur ve iftar ne zaman saat kaçta sorularının Diyanet’in yayınladığı Ramazan imsakiyesi ile belli oldu. İşte Ramazan ayı imsakiyesi ve sahur vakti…

İL İL İMSAK VAKTİ

İSTANBUL İMSAK SAATİ

İstanbul imsak vakti 04:47 olarak belirlendi.

ANKARA İMSAK VAKTİ

Ankara imsak vakti 04:35 olarak belirlendi

İZMİR’DE İMSAK SAAT KAÇTA?

İzmir imsak vakti 05:02 olarak belirlendi.


SAHUR YEMEĞİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî’, II, 105).

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât, 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

SAHURA KALKMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

Sahura kalkamamak oruç tutmamak için mazeret değildir. Sahura kalkamayan sabahleyin oruca niyetlenip oruca devam etmelidir. Ancak uzmanlar, sahursuz orucun sağlıksızlığına dikkat çekiyor.

İMSAK NEDİR VE NE ZAMAN BAŞLAR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır. Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Başa dön tuşu