Ekonomi

İlaçta yokluğun sebebi maliyet ve tedarik

Pandemi sonrasında hızlanan ilaç krizinde eczacılara göre dört ilaçtan biri yok kategorisine girerken, üretici şirketler ise çözüm için tedarik sorunu ve yüksek maliyetlere işaret etti.  Piyasada hâlâ ambalaj ve şişe bulamayan şirketler olduğunu, hammadde fiyatlarının döviz bazında yükselmesi ile üretimin sıkıntıya girebildiğini kaydeden Abdi İbrahim Genel Müdürü Süha Taşpolatoğlu, “Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hammadde ya da çeşitli yardımcı maddelerin ve ambalaj malzemelerinin erişiminde sıkıntılar var. Bu dönemde ilaç yokluklarında ana sebeplerden biri bu. Bir diğer neden eğer maliyetler yeterli değilse firmalar ürünleri piyasaya verme konusunda geri durabiliyorlar” dedi. Taşpolatoğlu, 2023’ün ilk yarısının ilaç alanında benzer bir tabloya işaret ettiğini, ilaç fiyat kararnamesi kapsamında da yüzde 30’luk bir fiyat artışı olabileceğini dile getirdi.

TALEP YÜKSEK

GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray ise “Hem talep yükseliyor hem de arzda tedarikte sıkıntılar var. Zor bir döneme yakalandık. Türkiye’ye mahsus bir durum değil. Dünya genelinde bazı ürünlere talep çok arttı. Paniğe gidecek hiçbir durum yok. Hepsi  yönetilebilir yeter ki müşterek bir yol haritasında ilerlensin” değerlendirmesini yaptı.

Avustralya’daki üretimi Türkiye’ye kaydırdı

Sektörün iki büyük temsilcisi Abdi İbrahim ve GSK Türkiye işbirliğine giderek yatırım tutarı 340 milyon Türk Lirası’nı bulan ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan en ileri ‘nebül’ teknolojisini Türkiye’ye getirdi. GSK’nın Avustralya fabrikasındaki üretiminin Abdi İbrahim tesislerine kaydırılması ile birlikte 5 yıl içinde cari açığın yaklaşık 2 milyar TL kapanmasına katkı sağlayacağı belirtildi. Proje kapsamında 600 milyon adet nebül üretilmesi hedefleniyor.

Başa dön tuşu