Yaşam

Her yıl pembeye bürünen Küçük Göl, kahverengi oldu

Konya’nın Kulu ilçesinde önceki yıllarda artemia salina bakterisi nedeniyle pembeye dönen Küçük Göl, bu kez kahverengiye büründü.

Kulu ilçesinin 5 kilometre doğusunda yer alan, flamingoların yaşam alanı Düden Gölü’ne komşu Küçük Göl’de her yıl gözlemlenen renk değişimi bu yıl erken yaşandı.

Küçük Göl, yaz aylarında bölgedeki yoğun yer altı suyu kullanımı ve iklim değişikliği sonucu, suda azalmaya bağlı olarak artemia salina bakterisinin patlamalarıyla pembeye bürünmesiyle biliniyor.

“HAVA SICAKLIĞI ORGANİZMALARIN ARTMASINA NEDEN OLDU”

Selçuk Üniversitesi’nden Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Akköz, “Deniz ve göllerde alg ve siyanobakteri dediğimiz canlılar var. Bu canlıların büyük bir çoğunluğu mikroskobik gözle görülmüyor. Bu canlılar aşırı çoğaldıkları zaman görünür hale geliyor. Bu canlılar, belli dönemlerde sudaki azot ve fosfor girdisi yükselirse, ortam sıcaklığı ve suyun sıcaklığındaki değişiklikler bu tür organizmaların çoğalmasına neden olur. Bu çoğalma sonucunda da suyun renginde değişiklik meydana getiriyor. Bu göldeki renk değişiminde kahverengi ve sarı tonları var” dedi.

Akköz, sözlerine şöyle devam etti: “Organizmaların su içerisinde aşırı çoğalmasından dolayı bu gibi renk değişimlerini görebiliyoruz. Bu uzun süre devam ederse suyun üzerinde kalın bir tabaka da oluşabiliyor. Böylelikle suyun tabanına güneş ışığının geçişine de engel oluyorlar. Oradaki canlılar da fotosentez yapamaz hale gelir. Sudaki oksijen azalmasına da sebep olur. Bölgede hayvan otlatan kişilerin de bu suyu hayvanları için bir süre kullanmamasında da yarar var.” (DHA)

Başa dön tuşu