Uncategorized

Hedef 1 milyar dolarlık ticaret

Türkiye’nin müteahhitlik hizmetleri de dahil olmak üzere Arnavutluk’ta 3,5 milyar doların üzerinde yatırımı bulunduğunu belirten Erdoğan, “Türkiye, Arnavutluk’taki en büyük yabancı yatırımcılardan biridir” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk’ta yayınlanan Panorama gazetesi için makale kaleme alan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

DOST VE DOĞAL MÜTTEFİK: Türkiye Balkanların ayrılmaz bir parçası, Balkanlar da Türkiye’nin vazgeçilmez bir ilgi alanıdır. Ortak tarih ve kültür Türkiye’nin Balkanlara bakışını şekillendirmektedir… Son 20 yıl boyunca Türkiye Balkan ülkeleriyle daha sıkı ve dostane ilişkiler geliştirmek için elinden geleni yapmaktadır. Arnavutluk ise bu bakış açısının tam merkezinde bulunuyor. Türkiye Arnavutluk’u hem bir dost hem de doğal bir müttefik olarak görmektedir… Arnavutluk Türkiye’nin Balkanlardaki ilişkilerinin en istikrarlı ve olumlu seyrettiği ülkelerden biri haline gelmiştir… Türkiye ile Arnavutluk arasındaki dostane ilişkilerin siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda en verimli döneminde olduğunu söyleyebilirim.

FETÖ İLE ORTAK MÜCADELE: Türkiye, Arnavutluk’ta hala varlığını koruyan FETÖ ile ortak mücadele konusundaki ısrarını ikili ilişkilerde devamlı olarak gündeme getirmektedir. Bu terör yapılanmasının Arnavutluk’taki faaliyetlerinin kısıtlanması ve örgüt mensuplarının Türkiye’ye teslim edilmesi için ilgili Arnavut makamlarıyla istişareler yürütülmektedir. Türkiye’de darbeye teşebbüs etmiş böylesi hain bir örgütün Arnavutluk’ta faaliyet göstermesi Türk halkını üzmektedir. Bu örgütün Arna-vutluk’ta da benzer eylemlere girişme tehdidi bulunmaktadır.

Başa dön tuşu