Dünya

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucu belli oldu

Fransa’da halk bugün cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Sandıkların 20.00’de kapanmasının ardından yapılan oy sayımı sonucu yeni cumhurbaşkanı belli oldu. Mevcut cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, oyların yüzde 58.2’sini alarak yeniden seçildi. Le Pen ise yüzde 42.4 oy aldı.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin bugün yapılan ikinci turunda, 10 Nisan’da yapılan birinci turda en yüksek oyu alan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la ikinci sıradaki Marine Le Pen yarıştı.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunda oy verme işlemleri sona erdi. Sandıktan çıkan sonuca göre, mevcut cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yüzde 58,2 oyla yeniden seçildi. Rakibi Marine Le Pen’in oy oranı ise yüzde 42.4.

13 MAYIS’TA YENİDEN GÖREVE BAŞLAYACAK

Ülke genelinde saat 17:00 itibari ile katılım oranının yüzde 63,2 olduğu açıklandı. Yaklaşık 67 milyon nüfusa sahip ülkede 48,7 milyon seçmen, 5 yıl görev yapacak yeni cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullandı.  Bu 2017 deki seçimlerden 2 puan daha düşük bir oran.

Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanacak resmi seçim sonucunun ardından Macron, 13 Mayıs’ta yeniden yemin ederek göreve başlayacak.
Başa dön tuşu