Fransa, Paris Başkonsolosluğu’na yönelik saldırıyı kınadı « Burhan Akdağ

2 Temmuz 2022 - 19:51

Fransa, Paris Başkonsolosluğu’na yönelik saldırıyı kınadı

Fransa, 12 Mayıs’ta Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’na gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan …

Fransa, Paris Başkonsolosluğu’na yönelik saldırıyı kınadı
Son Güncelleme :

14 Mayıs 2022 - 14:03

Fransa, 12 Mayıs’ta Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’na gerçekleştirilen saldırıyı kınadı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çarşamba gecesi geç saatlerde Türkiye’nin Boulogne-Billancourt’taki Başkonsolosluğu’na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Konu hızla İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının ilgili birimlerine iletildi ve hükümet, durumu azami dikkatle izlemeye devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

Diplomatik yerleşkelerin güvenliğinin son derece ciddiye alındığı vurgulanan açıklamada, Türk Büyükelçiliği ve Büyükelçilik Konutunun özel koruma tedbirlerinden yararlandığı kaydedildi.

EYP İLE SALDIRMIŞLARDI

Fransa’nın başkenti Paris’teki Boulogne-Billancourt’ta bulunan Türkiye Başkonsolosluğu’na 11 Mayıs’ı 12 Mayıs’a başlayan gece yerel saatle 02.00 sularında kimliği belirsiz kişi veya kişilerce el yapımı bomba (EYP) ile saldırı düzenlenmiş, başkonsolosluk binasının duvarında ve camlarında hasar meydana gelmişti.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, Paris polisi saldırıda kullanılan patlayıcının türünü tespit etmek ve failleri yakalamak için geniş çaplı çalışma başlatmıştı. Saldırıyı üstlenen olmadı.

YORUM YAP