Sağlık

Fare laboratuvarda bilim insanını ısırdı! Koronavirüs testi pozitif çıktı

Sağlık Bakanı Chen Shih-chung, dün alelacele düzenlediği basın toplantısında Academica Sinica’da çalışan 20’li yaşlarındaki bir kadın çalışana laboratuvardaki çalışmalar sırasında koronavirüs bulaştığını duyurdu. 20’li yaşlarında olduğu açıklanan ve ismi belirtilmeyen bilim insanının laboratuvarda bir fare ile çalıştığı ve farenin kadını ısırdıktan sonra hastalığın meydana geldiği aktarıldı. Olayla ilgili bir soruşturma başlatılırken, bir hayvandan insana koronavirüs bulaşması bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Koronavirüs hastaları yoğun ilgi gösteriyor: Manda yoğurdu

ÇALIŞAN İSTİFA ETTİ

Hastalanan kadının yakın zamanda yurt dışına gitmediği ve aşılı olduğu da belirtildi. Basın toplantısında konuşan üst düzey bir diğer yetkili ise, farede koronavirüs olduğunu ve bunu bulaştırdığını belirterek, “Hastalığın ısırıkla mı yoksa başka yolla mı bulaştığı araştırılacak” açıklamasını yaptı. Yetkililer bu laboratuvar çalışanının hastalandığını bilmeden 94 kişiyle iletişim kurduğunu ve bunların çoğunun iş arkadaşı ve yakın arkadaşları olduğu belirtildi. Bu kişilerin karantinada olduğu belirtilirken bunlardan 80’inin testinin negatif çıktığı da kaydedildi. İsmi açıklanmayan çalışanın bu ayın başında istifa ettiği de duyuruldu. Bu vakadan önce ülkede tespit edilen son vaka 5 Kasım’da tespit edilmişti. Son dönemde bölgede koronavirüs yasakları ve karantina kuralları gevşetilirken normalleşme süreci de başlamıştı. Tayvan’da salgının başladığı günden beri 14.500 vaka açıklanırken 848 insan da yaşamını yitirdi.

HAYVANDAN BULAŞIR MI?

Şu ana kadar yapılan bilimsel araştırmalara göre koronavirüs hayvandan insana bulaşma riski düşük gözüküyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin yayınladığı bilgilendirme notunda, bu ihtimalin düşük olduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu