Ekonomi

FAO: Son 10 yılın en yüksek fiyatları

Gıda ve Tarım örgütüne göre, fiyatların 2021 yılında yüzde 28 artarak son yılların en yüksek fiyat seviyesi olduğu söylendi.

FAO’nun yaptığı açıklamada, piyasalardaki fiyatların istikrarlı hale gelmesinin beklenmediğinin altı çizildi.

FAO dünyada en fazla ticareti yapılan ürünlerden oluşturulan gıda sıralamasında, uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerini izleyen Gıda Fiyat Endeksi verilerine ilişkin bilgileri de paylaştı.

Gıda Fiyat Endeksi’ne göre, Aralık 2021’de bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşerken, önceki yılın aynı ayında yüzde 23,1 artışla 133,7 puana yükseldiği duyuruldu.

Tahıl Fiyat Endeksi’nin, geçen ay Kasım 2021’e göre yüzde 0,6 düştüğü açıklandı.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi’nin Aralık 2021’de aylık bazda yüzde 3,3 düşerken Şeker Fiyat Endeksi’nin, geçen ay Kasım 2021’e göre yüzde 3,1 azalışla 5 ayın en düşük seviyesine gerilediği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), yüksek maliyetlerin gıda ithalatına dayalı ülkelerdeki düşük gelirlilerin risk atında kalacağının altı çizdi.

FAO Ekonomisti Abdolreza Abbassian’ın, “Normalde yüksek fiyatların yerini üretim artışına bırakması beklenirken, yüksek girdi maliyetleri, devam eden küresel salgın ve daha da belirsiz olan iklim koşulları, 2022’de bile daha istikrarlı piyasa koşullarına dönüş konusunda iyimserliğe çok az yer bırakıyor.” dediği bildirildi.

Başa dön tuşu