Binali Yıldırım: Başaramadık « Burhan Akdağ

30 Haziran 2022 - 19:09

Binali Yıldırım: Başaramadık

AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız bu savaşın başlamaması için çok …

Binali Yıldırım: Başaramadık
Son Güncelleme :

18 Nisan 2022 - 18:49

AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız bu savaşın başlamaması için çok büyük gayret gösterdi. Ben yakın şahidiyim. Ama başaramadık” dedi.

AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen iftar programına katıldı.

Programa Yıldırımın yanı sıra Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ve çok sayıda Erzincanlı katıldı. Vakfın Fatihteki binasında yapılan iftarda konuşan Yıldırım, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan saldırılarla ilgili konuşan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın barış için harcadığı çabaya değindi.

“BAŞARAMADIK”

Türkiye’nin çevresindeki çatışmalardan bahsederek başlayan Yıldırım, şunları söyledi;

*Şöyle bir Türkiye’yi düşünelim. Bir bakıyorsunuz Balkanlarda bir ateş, yetmedi Ortadoğu’da, Kafkaslarda şimdi de kuzeyimizde bir ateş. Yani bir ateş çemberinin içinde bulunuyoruz. İbni Haldun diyor ki; coğrafya kaderdir.

*Gerçekten bu coğrafya bizim kaderimiz. Dolayısıyla bu coğrafyada ayakta kalmak, bu coğrafyada birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşlerimizi sağlam bir şekilde sürdürmek bugün düne göre daha önemli hale gelmiştir. Hayati hale gelmiştir. Kuzeyimizdeki savaşın, kuzeyimizdeki sorunun ne zaman biteceğini ön göremiyoruz.

*Bazıları yadırgıyor. Cumhurbaşkanı niye bu kadar çabalıyor, savaş biz de mi diyor. Cumhurbaşkanımız bu savaşın başlamaması için çok büyük gayret gösterdi. Ben yakın şahidiyim. Ama başaramadık.

*Ondan sonra 40’tan fazla devlet başkanı ile hükümet başkanıyla ya telefonda ya birebir görüşmeler yaptı. Ve onun sonucunda bugün dünyada en samimi, hesapsız, kitapsız davranan ülkenin Türkiye olduğunu bütün dünya gördü.

Onun için heyetler buraya geliyor, burada görüşüyorlar. Cumhurbaşkanıyla ülkenin başkanıyla da görüşebiliyor. Biz barıştan yanayız. Biz diyoruz ki: En kötü barış bile savaştan iyidir. (DHA)

YORUM YAP