Ekonomi

Alman iş dünyası 2023’te ihracatın yüzde 2 düşmesini bekliyor

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), 3 bin 100 Alman şirketiyle küresel iş görünümüne ilişkin yaptığı anketin sonuçlarını yayınladı.

Buna göre, yurt dışına satış yapan Alman şirketlerinin yüzde 47’si gelecek 12 ayda ihracat pazarlarında ekonomik faaliyetlerde yavaşlama bekliyor.

Ankete katılan Alman şirketlerin yüzde 40’ı gelecek yıl işlerinin daha iyi olmasını beklerken, yüzde 42’si ise mevcut iş durumlarının değişmeyeceğini düşünüyor.

ALMAN ŞİRKETLER KÜRESEL RESESYONDAN ENDİŞE EDİYOR

DIHK, Almanya’da ihracatın gelecek yıl küresel ekonomideki muhtemel yavaşlama nedeniyle yüzde 2 gerilemesini bekliyor. Bu da şirketlerin gelirlerinde 70 milyar euroluk bir düşüş anlamına geliyor.

DIHK Dış Ticaret Direktörü Volker Treier, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yurt dışında faaliyet gösteren Alman şirketleri arasında da endişelerin arttığını belirterek, “Mevcut krizleri etkileri açısından değerlendirmek zor. Şirketlerimiz jeopolitik gelişmeler, devam eden ayrışma ve yaklaşan küresel ekonomik resesyon hakkındaki endişelerini bize bildiriyor” ifadesini kullandı. (AA)

Başa dön tuşu