5 Adımda Sağlıklı Bir Vücut İçin Kolay Detoks Önerileri

0

1- Bol bol su tüketin

Su yaşam için en temel ve en doğal besindir. Su tüketmek cildiniz için oldukça faydalıdır. Ayrıca bol su içmenin bir faydası da vücudunuza fazla enerji vermesidir. Bunun için her sabah uyandığınızda yemek yemeden bir su bardağı limon sıkılmış ılık su içmenizi öneririz. Böylece metabolizmanız hızlanacaktır.

2- Organik beslenme

Yanlış beslenme toksik oluşmasının en büyük nedenlerinden biridir. Hazır, işlenmiş, paketlenmiş gıdalar tüketmeniz sağlığınız için doğru tercihler olmayacaktır. Bunların yerine evde kendinizin hazırladı konserveleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Hayatınız boyunca tükettiğiniz bütün besinlerin organik olmasına dikkat edin.

3- Şekerden uzak durun

Tatlıya çok düşkünseniz ya da moraliniz bozukken çareyi tatlı yemekte buluyorsanız bu alışkanlığınızdan acilen vazgeçmeniz gerekecek. Fazla şeker üretimi vücudunuzda insülin salgılanmasına neden olur ve bu salgı pankreasınıza zarar verir. Fazla şeker üretimi diyabet gibi çeşitli hastalıklara da yol açar. Şekerden tamamen uzak durun demiyoruz ama tüketimini abartmamanızı öneririz.

4- Düzenli egzersiz yapmak

Böbrek ve karaciğer toksitlerin en çok yıprattığı organlardandır. Böbrek ve ciğerlerinizin sağlığını korumak için her gün düzenli egzersiz yapmalısınız ayrıca tütün ve alkol ürünlerinden uzak durmalısınız.

5- Öğün atlamayın

Diyet denildiğinde genellikle insanlar kendilerini aç bırakmak gerektiğini düşünüyorlar. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Kendinizi aç bırakmanız organlarınız için fazlasıyla zararlıdır. Bu nedenle öğün atlamak yerine öğünlerinizden birini detoks smoothilerinden yararlanabilirisiniz.

İşte detoks smoothie tarifi…


Malzemeler:

  • 1 yeşil elma
  • 1 muz
  • 1 demet taze maydanoz
  • 1 fincan iri kıyılmış lahana
  • 2 bardak su

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri karıştırıcıya atın ve bütün malzemeler ufalanıncaya kadar karıştırın. Smoothie taze iken tüketin.

MAHMURE ÖZEL

Yayın tarihi: 17.04.2019